דף הבית / המשבר ופתרונו / Toyota Mirai – מכונית העתיד

Toyota Mirai – מכונית העתיד

שאלה: ביפן מייצרים מכונית חדשה בשם Toyota Mirai שתפעל על מנוע מימן ותייצר מים טהורים כפסולת לניצול. במקום לשחרר פחמן דו-חמצני לאטמוספירה, יטפטפו ממנה מים מותפלים. עם מיכל מלא המכונית תוכל לעבור קרוב ל – 650 ק"מ ומחיר מילוי מיכל בחישוב לקילומטר יהיה בסך הכול עשרה סנט. האם בעלי תחנות הדלק לא יעצרו אותם? מדובר בכמות מטורפת של מכוניות ודלק.

תשובתי: ככל שננסה לא נוכל לעצור את הקידמה. אפשר לעכב אותה לכמה עשרות שנים, אך מה נשיג בכך? מצב הטכנולוגיה היום מאפשר להפוך את החיים שלנו ואת העולם לאחר לחלוטין, ביכולתנו לשנות את כל היסוד הסוציאלי של החברה. כי אם אין צורך בכוח עבודה ובהוצאות גדולות, לאדם מתפנה הרבה זמן חופשי. הטבע הוביל אותנו למצב זה, הוא מגלה לנו אפשרויות חדשות. למה? בשביל מה? מפני שהאדם חייב להתחיל לעסוק בעבודה יותר פנימית על עצמו. הוא נפטר מכל הבעיות הגשמיות החיצוניות על מנת לעבור לפתרון של בעיות רוחניות, שיהיו מכוונות במדויק כדי שיבין שזה בלבד כל תפקידו. אם לא, הוא יסבול מכל החידושים ייסורים נוראיים, הפסדים ואכזבות. האדם יסבול מריקנות פנימית גדולה והרגשה של חוסר ערך, חוסר משמעות, הרגשה של דיכאון שאינו חולף.

האם אפשר להשוות אדם זה עם אותו עובד אדמה, שבזיעת אפו הרוויח בעבר את לחמו לו ולמשפחתו אבל היה מסופק ומאושר? הוא היה מרוצה ממה שהרוויח, מהעובדה שיש לו היום עבודה וגם מחר תהיה לו והוא יכול להביא הביתה כיכר לחם. כלומר הרצונות היו ב״דרגת הלחם״ ואילו בזמננו הרצונות יהיו בדרגה של מילוי הנשמה. אבל איפה אפשר למצוא כזאת עבודה, או בעל בית שייתן לאדם מילוי לנשמה? זו בעיה הרבה יותר גדולה שעלינו להיערך אליה ולשם כך עלינו לפתח את מערכת החינוך שלנו.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן"  30.3.2016

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/EHLsV

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest