עץ הבריאה

laitman_42_70.jpg

כל נברא חייב לכלול בתוכו 5 מדרגות של ההתפתחות, אחרת הנברא עצמו, המלכות, המדרגה החמישית, לא יהיה שָם. האור הפועל בכל נקודה שבנברא, חייב לעבור בו 5 מדרגות (ממעלה למטה), ורק במדרגה החמישית הוא בונה את הנברא שמרגיש אותו. המדרגה החמישית, הנברא, מרגיש את האור הפועל עליו מספירת הכתר, מהבורא שלו, השפעה אליו. כעת הוא בעצמו מתחיל להתפתח (בכיוון אופקי) ולבנות את המדרגה העצמית שלו וגם כן עובר חמש מדרגות.

עד שלא עוברים את כל חמשת השלבים, איננו יכולים להבדיל בין שום דבר, מאחר והוא חייב להגיע עד להרגשה והבנה שלנו (של הלב והמוח). יכול להיות שאני כבר מרגיש, אך עדיין אינני תופס. כלומר, התופעה צריכה להגיע עד אליי ממעלה למטה, ואני חייב לתפוס אותה בכיוון ההפוך, ממטה למעלה: מה זה, מאיפה ולמה. אם אינני מבין את כל זה, אז אינני תופס גם את התופעה עצמה, כך אנחנו בנויים, שכל 10 הספירות המלאות של ההכרה נחוצות לנו.

אחר כך, מאיזושהי מדרגה, למשל מהבינה, אני בונה פרצוף חדש וגם הוא בעל 5 חלקים (למשל, אני בונה פרצוף בינה היוצא מחכמה וכתר), ואחר כך ממנו עוד פרצוף מחמישה חלקים… וכך צומח "עץ", מערכת ענקית שבה כל החלקים מחוברים. והיא מתפתחת לכל הכיוונים, בכל החתכים, כל פעם ממצב שהופך לכתר, לשרשרת הבאה של חמישה מצבים שמתפתחים ממנו.

כל חלק בנוי מלמעלה, כדי שהנברא ירצה להכיר ולהשׂיג את הבורא שלו ולהידמות לו, כך שנע חזרה אליו. וכך הנברא בונה את אותם החלקים שכבר נבראו על ידי הבורא, וכשלוקח ממנו דוגמה הוא מכפיל את המצבים והפרצופים הרוחניים. ניתן למספר את כולם כמו בקטלוג, אך בחכמת הקבלה נותנים להם שמות, כדי לעקוב אחר ההתאמה ביניהם.

מתוך שיעור על ספרו של בעל הסולם "בית שער הכוונות", 19.10.2010

ראה מאמרים קודמים בנושא:
ממעלה למטה וממטה למעלה בסולמות הרוחניים
העליה במדרגות העולמות
מטוטלת העולמות העליונים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/QwLdV

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest