עיקר עבודת האדם

מתוך אגרת נ"ט של הרב"ש:

"עיקר עבודת האדם הוא להתקשר את עצמו לה'.

"עומר" מלשון מאלמים אלומים. שהכוונה שעל ידי זה שהאדם נעשה אלם, ואינו פותח את פיו עם טענות נגד הקדוש ברוך הוא, אלא אצלו "כל מה דעביד רחמנא לטב עביד" – (כל מה שמגיע מה', הוא לטובה) (ברכות ט').

ואומר את עצמו, דהיינו מחשבתו ורצונו, שיהיה רק לשם שמים – אז הוא עומר.

דהיינו, על ידי זה שמקשר בקשר אמיץ את כל מחשבותיו ורצונותיו, שיהיה להם רק מטרה אחת, היינו לעשות נחת רוח ליוצרו, אז האדם נקרא בשם עומר.

וספירת העומר – מהמילה ספיר, מאיר, שפירושו הוא, שעל ידי זה שהאדם מקשר את עצמו להקדוש ברוך הוא, אז האדם זוכה שיתגלה עליו אור ה'. נמצא שהאדם, שעל ידי זה שהאדם שנעשה עומר, שקושר את כל הרצונות בקשר אחד, היינו למטרה אחת שהוא לשם שמים – לשם העליון, אז מאיר העומר הזה. וזה סוד ספירת העומר, שהאדם מאיר באור ה'.

והיות שכלול מז' מדות, וצריכים לתקן אותם שיהיה לה', ויש כלל שכל מדה כלולה מחברתה, לכן יוצא לנו ז' פעמים ז', הרי הם מ"ט ימים עד קבלת התורה. כי העומר הוא משֵׂעורים (שעורה). שהכוונה, שהוא בא משִׁעורים (דרגות), על ידי זה שהוא משער בליבא (בליבו) את גדלות ה', באותו שיעור שורה עליו האור של הקדוש ברוך הוא על האדם.

וזה נקרא בחינת אמונה. וכשהאדם זכה לאמונת ה' אז נקרא בחינת בהמה. וזה ענין שהעומר היה של שׂעורים, שהוא מאכל בהמה, שהכונה שעוד לא זכה לדעת התורה.

מה שאם כן בשבועות, שזוכין לקבלת התורה, אז מקבלין את הדעת התורה, לכן מקריבים את מנחת חיטין שהוא מאכל אדם, שהוא בחינת מדבר, דרגת התורה.

מאלמים אלומים, שהוא בחינת אלם, שהוא רק בחינת חי ולא מדבר. שרק על ידי התורה זוכין לבחינת מדבר."

ידיעות קודמות בנושא:
חג השבועות מלא באור
חג מתן תורה
מתן אור

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/lGWD8

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest