משרתי העולם

העם היהודי חייב להביא לכל העולם דוגמה של חיבור, במיוחד היום בתנאי המשבר שמחמיר, האיומים, האלימות והמהומות שמחריפים, כשיש גידול באבטלה, בעוני ובאי-השוויון, וכשמתחזקים הארגונים הרדיקליים הפשיסטיים והקיצוניים.

אנחנו רואים שהגיעה תקופה חדשה מאוד מסוכנת לשלום האנושות. כתוצאה מכך, צריך להבין, זהו בדיוק הזמן והמקום שבו העם היהודי חייב להציג קשר נכון בין האנשים. הרי העם היהודי מהווה חלק פנימי של העולם ומבטא רצון לאיחוד שכל כך נחוץ היום לאנושות. אנחנו רואים שהמשבר של היום נובע דווקא מחוסר האיחוד בין בני האדם והמדינות בכל הרמות. האגו הכללי, "קו השמאל", גדל עד כדי כך שעלול להרוס את תשתית האנושות. העולם נהיה מאוד קטן ועם זאת נמצא בסכסוכים סוערים.

בינתיים רק בעם המיוחד בלבד ישנו "קו ימין". ואם הוא יחזק אותו, אם יתרומם, אז יוכל להגיע ל"קו האמצעי", ובכך להראות כיוון לכל העולם. באופן כזה, כאן טמונה היציאה מהמשבר העולמי, העלייה מעל כל הצרות והבעיות בהשכלה, בתרבות, בכלכלה, במסחר ובכל שאר תחומי החיים.

שאלה: האמירות שלנו על "העם המיוחד" המייצג את "החלק הפנימי של העולם" גורם להרגשת עליונות מסוימת, העדפה (פריבילגיה). על מה באמת מדובר?

תשובה: כל העניין הוא איך מסתכלים על זה. אם אני חייב להביא לעולם את שיטת התיקון, דוגמת התיקון, זו חובתי. במקרה הזה כל העולם מקבל חשיבות בעיניי, הרי אני חייב להעלות אותו, לשרת אותו, להיות "אור לגויים". "עם סגולה" – הכוונה, עם שמשרת את העולם, כמו שהכוהנים משרתים את עם ישראל. הוא אכן מיועד להציג בפני האנשים את הייחודיות שלו. על ידי תיקון עצמי ב"קו האמצעי" ללמד אותם ולהביא דוגמה של התנהגות נכונה. הרי באמת העיניים של אומות העולם מופנות לעם ישראל. תוך כדי האשמתו בבעיות העולם הם מלכתחילה מודים בכך שהוא מהווה חלק חשוב – עד כדי כך חשוב ש- 15 מיליון יהודים מסוגלים לקלקל 7 מיליארד. איך זה ייתכן? הם טוענים דווקא כך.

ובכן, אם נפנה להיסטוריה ולתורה, מסתבר שהעם היהודי הוא באמת חלק מיוחד של העולם. הוא רק צריך להבין במה הייחודיות שלו, ולא לבקש מהאחרים שיסתכלו עליו כעל עם מן השורה בכל המובנים. לא, הוא באמת מיוחד – מדובר על כך בתורה ובכל המקורות, כל ההיסטוריה מעידה על זה, רואים את זה לפי ההתנהגות של היהודים בכל חלקי העולם: בכל מקום הם משחקים תפקידים מובילים. זה לא סוד שלעם הזה יש תכונות מיוחדות. אמנם היום הוא לא משרת לעולם ואפילו אינו מכיר בייעוד שלו. תפנה עם זה ליהודי רגיל והוא לא יבין מה אתה רוצה ממנו. ובינתיים עם ישראל צריך לשרת את העולם ולהעביר לו את "שיטת האהבה", כלומר, החיבור.

היום במצב המשבר האיטנגרלי, החוסר ב"שיטת האהבה" ניכר במיוחד. מצד אחד, העולם הופך לקשור בצורה הדוקה מאוד וכבר לא יוכל להתקיים ללא הקשרים האלה שמפוזרים בין כולם ומתחזקים יותר מיום ליום. מצד שני, ברור שהקשר שלנו הוא אגואיסטי. הקידום הכלל-אנושי לוחץ עלינו על מנת שנתאחד יותר. אין לנו שליטה על זה – ההתפתחות שלנו זורמת ואין פה מה לעשות. המהלך ההיסטורי עצמו הביא אותנו למצב של כפר קטן גלובלי ואינטגרלי. ובאותו זמן האגו האישי הפרטי שלנו גדל עד כדי כך שזורק אותנו לכל מיני צדדים ומנסה להרחיק אותנו אחד מהשני. בסופו של דבר, שני הכוחות הסותרים המנוגדים האלה עלולים "לפוצץ" את כדור הארץ, לקרוע את האנושות לחתיכות על ידי מלחמות הרסניות ושימוש בסוגי הנשק הקיימים היום.

בזמן הזה עם ישראל חייב להבין במה הסגולה שלו, הייעוד והמשימה בעולם המודרני. ואם הוא לא יעשה זאת, ההתפתחות ההיסטורית הטבעית בכל זאת תחייב אותו, אך כבר בצורות בלתי נעימות.

מתוך השיחה 05.06.12

ידיעות קודמות בנושא:
עם ישראל: להחיות את הקשר ההדדי
ארץ האור
אחראים לעורר את האנושות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/9DWYe

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest