דף הבית / המשבר ופתרונו / מצויד בכוונה

מצויד בכוונה

שאלה: איך להגיע לאיחוד, אם קיים פירוד כה גדול שלא נראה אפשרי לאחד את כל הזרמים והסיעות?

תשובתי: כך צריך להיות בסוף הגלות. זה לא מפליא אותי. אנחנו הגענו למצב הזה כתוצאה מאלפי שנות התפתחות. העולם המודרני זו מדרגה מתקדמת של התפתחות האגו. היא טובה בכך שהאגו מתגלה בצורתו המפורשת. חסרה רק הכרת הרע: עלינו להבין שרע לנו דווקא בגלל האגו שלנו ולהצביע עליו כעל מקור כל הרוע.

ההכרה הזו עדיין חסרה, כלומר לא צריך סתם לסבול מכך שרע לנו, אלא לגלות את הסיבות של הרע הזה. אנחנו בינתיים לא מקשרים את הפירוד בינינו להסלמה צבאית במקום כלשהו, להפגנות מחאה, לבעיות שצצות כל הזמן, לעליה במחירים. אנחנו לא מקשרים את כל זה, ולכן עדיין חסרה לנו הכרת הרע וישנה תחושה רעה בלבד.

יש לעבוד על זה ולהסביר, שדווקא חוסר הקשר בינינו גורם לכל ביטויי הרוע, והתיקון אפשרי גם כן באותה הדרך – באמצעות השבת הקשר בינינו על כנו.

האנושות בעצמה לא תוכל לגלות לעולם את התלות הזו ולברר שלחוסר הקשר בין בני האדם ישנה השפעה הרסנית על הטבע והאקולוגיה. ישנה אפשרות לשכנע אנשים שפירוד משפיע לרעה על החברה, מביא לקרע בין האוכלוסייה החילונית והדתית, בין העשירים והעניים, בין כל הזרמים למיניהם, לבעיות בחינוך – אך כל זה שייך לדרגה האנושית. כאשר מדובר על השפעה על הטבע הדומם, הצומח והחי – אותה כבר קשה להסביר.

צריך לעבור ייסורים איומים כדי להצליח לראות דרכם את הקשר בין הדברים הללו. לכן חובה להפיץ את חכמת הקבלה, ובעל הסולם אומר שהגיע הזמן לכך.

שאלה: אולי אנחנו יכולים לשכנע אנשים באמצעות דוגמה אישית, כאשר נראה להם לאילו תוצאות טובות מביא לימוד הקבלה?

תשובתי: לא נראה לי שזה יעזור, אפילו אם נתרוצץ ונראה דוגמאות נפלאות של חיבור בין בני אדם. העבודה העיקרית שלנו היא בכוונה. עלינו לבצע פעולות, אך יותר מכל להתרכז בכוונה ולא לרדת למטה מהחינוך האינטגרלי.

אני לא חושב שנוכל לפלס לעצמנו את הדרך באמצעות מעשים. המעשים הם הכרחיים, אך הם מתבצעים על חשבון האור העליון שפועל בהתאם לכוונה. המעשה עצמו, שעליו נבנית הכוונה, לא כל כך חשוב. פשוט יש להשתמש בכל האפשרויות הנפתחות מלמעלה.

אנחנו מתקרבים כל הזמן לבניית הכוונה הנכונה – זאת כל העבודה שלנו. עקב כך, אנחנו מושכים את האור, חוץ מהאור לא צריך דבר. אין לי כלום ביד – לא רובה ולא כידון, אלא רק הכָּוונה שאותה עליי להפעיל כדי למשוך את האור.

מתוך שיעור "הקדמה לפנים מאירות ומסבירות", 13.03.2014

ידיעות קודמות בנושא:
סולידאריות בכוונה
הכוונה, כייעוד של ישראל
כוונה ופעולה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/9Y6q3

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest