לשחק ולגדול

שאלה: כשאתה מדבר על העבודה עם הסביבה, אתה נוגע בדברים גבוהים מאוד…

תשובתי: לחלוטין אינני מדבר על דברים גבוהים, אלא על המימוש המיידי, על מה שצריך להתרחש בינינו. לא מעלינו אלא בגובה העיניים, בגובה הלבבות.

שאלה: אך על עצמי אני עובד בצורה מלאכותית?

תשובתי: ודאי שבצורה מלאכותית. אנחנו מודעים לכך ומודים בכך שאנחנו צבועים. כן, אנחנו משחקים, "עובדים על עצמנו".

למשל, בתקופה האחרונה הנכד שלי עסוק מאוד עם משאית הזבל שלו: הוא מחפש את הזבל בכל הבית כדי לרוקן אותו למכונית שלו. האם זה משחק או לא? אם הוא היה יכול להסביר לך, היית מבין: אלה הם החיים! דווקא אתם, המבוגרים, משחקים בצעצועים שלכם.

עבורו זה כך, ועבורנו – ההיפך. אלו שתי דרגות ואין כאן מה לעשות. אז אני יודע שאני שקוע ברצון האגואיסטי, שאני שונא את הזולת וחושב רק על עצמי. לא מעניין אותי דבר מלבד זה. ולקבוצה הגעתי כדי לקבל עוד יותר, כי מה שהיה לי לא סיפק אותי.

השכנים שלי מסופקים ממצבם ומסתכלים עליי כעל משוגע: "מה הוא רוצה מהחיים?" אך לי זה לא מספיק, ולכן אני כאן. יום אחר יום אני מגלה בתוכי שנאה ולעג כלפי כולם: אני לא צריך אף אחד, אף אחד אינו חשוב לי חוץ מעצמי. אני יודע את כל זה ויחד עם זאת אני יודע שלעלות למדרגה עליונה יותר פירושו לצאת מעצמך, מהרצונות והמחשבות שלך, לכיוון אחר לחלוטין. להיוולד מחדש.

אז אני משחק בדרגה שלי, באגואיזם שלי, כאילו אני כבר נמצא במדרגה העליונה יותר. ודאי שכל זה בכאילו, כל זה שקר. אך זה שקר מועיל. אין לי אפשרות אחרת להתפתחות אם אינני משחק כאילו כבר השגתי את מה שאני רוצה להשיג. זה בדיוק מה שעושים הילדים, הצמחים ובעלי החיים. זהו התנאי שפועל בכל הטבע. כל פרט שרוצה להתפתח בבליעה ובהפרשה של חומרים כלשהם, יוצר מתוכו איזשהו דימוי, שבלונה של מה שאליו הוא נמשך. הוא חייב להשתוקק לצורה העתידית שלו.

ואז מגיע האור העליון. אם ההתפתחות נגרמה על ידי הטבע, הוא מגיע באופן אוטומטי. צמחים ובעלי חיים אינם יודעים כיצד הם מתפתחים, ויחד עם זה האור פועל גם בדרגות הדומם, הצומח והחי. לא קיים כוח אחר מלבדו.

ואנחנו צריכים להזמין את האור הזה בכוחות שלנו, בהשגה שלנו, בבירור שלנו, בהבנה שלנו, בדייקנות שלנו. אנחנו צריכים לא רק להיות נוכחים בבריאה הזאת אלא גם לנהל אותה.

וזה באמת משחק. כתוב שהבורא משחק עם הלוויתן. כל השינויים השונים שמתרחשים במעבר ממדרגה אחת לאחרת, הם משחק. הרי אנחנו מזמינים אותם כשאנחנו משחקים במה שעדיין לא השגנו, לא רכשנו ולא לבשנו. זהו עניין רציני מאוד.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 15.02.2011

ידיעות קודמות בנושא:
אני משקר, ובצדק
משחק על האמת החדשה
השיטה היחידה לעלות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/b1Pbu

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest