ללמוד מהפיגמים

מנפרד קטס דה בריס, חוקר אנתרופולגי שבילה כמה שנים ביערות הגשם של קמרון עם שבט הפיגמים, מביא 7 עקרונות מחיי החברה שלהם, אשר לדעתו ישפרו את האנושות כולה.

1. חברי הקבוצה מכבדים, סומכים ובוטחים זה בזה. בתנאים הקשים של היער אפשר לשרוד רק ביחד. לא תמיד יש מספיק מזון, הציד יכול להיות מסוכן. וכאן הכרחיים אמון ועזרה. ביחסים בין גברים ונשים יש שוויון זכויות. הנשים צדות יחד עם הגברים, הן עוסקות בצורה פעילה בחלוקת המזון, הן משתתפות בדיונים ומבצעות גם עבודות קשות.

2. חברי הקבוצה תומכים ומגינים זה על זה. אין כפייה פיזית ביחס לאישה. הם מקצים הרבה זמן לדיון בחילוקי דעות, אך שומרים תוך כדי כך על כבוד עצמי. סיבות לסכסוכים צריכות להיות "מחושבות מחדש", כך שהופכים אותן לסיבה לשיתוף פעולה

3. חברי הקבוצה פתוחים לדו-שיח ותקשור. ויכוחים נפתרים בשיטות לא פורמליות. לכל אחד יש את הזכות לפנות לאחרים לקבלת עזרה כדי לפתור סכסוך. כך כל הכפר מתחיל להשתתף בפתרון הסכסוך, עד שהוא מיושב. פתרון של ויכוחים לא נדחה לזמן רב, רגשות שליליים לא נשארים מתחת לפני השטח. טכניקות לפתרון סכסוכים מתאימות גם לקבוצות עבודה. אחת השיטות הטיפוסיות היא בדיחות וצחוק, הסחת דעת, שאנשים פשוט ישכחו בגלל מה נוצרה המריבה.

4. כל חברי הקבוצה שואפים למטרה משותפת. השיטה היעילה ביותר להשגת הטרף הוא ציד קבוצתי, בה מבריחים את החיות לתוך רשתות. מטרה משותפת נותנת מוטיבציה לעבוד בקבוצה, נשים מבריחות את החיות לתוך הרשתות, והגברים עומדים מאחורי הרשתות והורגים את הטרף. לאחר הציד הבשר מתחלק בין המשתתפים לפי חוקים ברורים ומדויקים.

5. חברי הקבוצה צריכים להיות בעלי ערכים והשקפות משותפות. החיים של הפיגמים יכולים להיראות לצופה זר כשמחים וחסרי דאגות, אבל הרושם הזה הוא מטעה. כביכול, מתחת לכּאוֹס מסתתר סדר. כל הפיגמים סופגים מילדות את כללי ההתנהגות, המועברים בעל פה מדור לדור. הנכונות לחלוק, לשתף פעולה, עצמאות ואוטונומיה, שמירה על שלום בקרב חברי הקבוצה, אלה הם הערכים הבסיסיים של החברה.

6. האינטרסים של הקבוצה הם מעל האינטרסים של חבריה. הם לא מאפשרים להעמיד את האינטרסים שלהם מעל לאינטרסים של הקבוצה. עבודה קבוצתית יכולה להיות מוצלחת רק באווירה שמקבלת בברכה חופש ויצירתיות אישיים, אבל במסגרת של המטרות המשותפות של הארגון. כדי שהאיזון הזה יישמר, כל חבר קבוצה צריך להבין היכן עוברים הגבולות של החופש האישי שלו.

7. חברי הקבוצה הם שווי זכויות בקבלת החלטות. אין "אנשים חשובים", אין מנהיג, אין מועצה עליונה, המנהיגות אינה שייכת לאדם אחד. לכל חברי הקבוצה יש את הזכות לקבל החלטה. את המבוגרים מכבדים בגלל הידע, היכולות והמיומנות שלהם.

אני רואה כי הכל חוזר לרשימת התנאים של איחוד הקבוצה הקבלית, אשר יש בה עוד כמה תנאים נוספים להמשכת האור העליון. אבל תנאֵי האיחוד הם זהים, כי בחכמת הקבלה הכול מתרחש על פי חוקי הטבע, אותם גילו הפיגמים באופן אינסטינקטיבי.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/bB4qE

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest