דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / ההיסטוריה חוזרת

ההיסטוריה חוזרת

אנחנו נמצאים היום לפני עלייה למדרגה חדשה.

לפני מיליארדי שנים נולד היקום שלנו כתוצאה מהמפץ הגדול.  החומר הפשוט הפך בהדרגה לצומח ולחי. ועכשיו אנחנו עומדים לפני העלייה לדרגת האדם.

במונחים של חכמת הקבלה, לא השגנו עדיין את המדרגה הזאת. היא שונה מדרגת החי באיכות ובמהות.

בדרגת ה"אדם" האדם תופס את המציאות לא בחמשת חושיו הבהמיים, הוא לא חי ממה שנכנס לתוכו, אלא דווקא מהיכולת שלו לצאת מתוך עצמו החוצה. דרך הזולת הוא מגלה את המציאות, שנמצאת מחוץ לו ואינה תלויה בגופו. כך אנו מגיעים לקיום החדש.

היום אנו ניצבים בפני בעיה: כיצד להתאחד זה עם זה בערבות הדדית, שתהווה "תעודת מעבר" למעלה?

חכמת הקבלה עונה, שהאפשרות הזו כבר קיימת בעָם היהודי. אנחנו הרי שרדנו את המשבר של בבל העתיקה לפני 3700 שנה. שָם נוצר מצב דומה למצב של היום, ולכן אנו יכולים להשתמש בו בתור דוגמא.

גם באותם זמנים בני האדם לא ידעו מה לעשות. החיים הרגילים שלהם הופרו, והם גילו בתוכם שנאה כל כך חזקה זה כלפי זה, שפשוט אי אפשר היה לחיות יחד. האגואיזם שלהם גדל, הרקיע לשחקים, בדומה למגדל בבל. הם הפסיקו להבין זה את זה, החלו  כביכול "לדבר בשפות שונות". ואז אחד הכוהנים הבבלים, אברהם, החל ליצור ולעצב קבוצה שמבוססת על ערבות הדדית, קבוצה שהפכה במרוצת הזמן לעם ישראל.

המקובלים מדברים על זמננו, על כך שגם אנחנו נצטרך לעשות בדיוק אותו הדבר. כשאיבדנו בגלות את כל ההישגים שלנו, הפסקנו להיות עם. כי הרי "עם" נוצר מאיתנו רק על הבסיס של ערבות הדדית ואהבה לזולת, על בסיס של חברות. ברגע שנפלנו מהמדרגה הזאת, איבדנו את הרגשת העולם העליון איבדנו את הבנת הספרים שנכתבו בדרגת העולם העליון. הכול הפך לנסתר.

המקובלים אומרים, שעכשיו אנחנו חייבים לחזור לערבות ההדדית. יש בקרבנו אנשים עם נקודה שבלב, שחשים משיכה טבעית לכך, ללא כל קשר למצב העולם. לא משנה להם אם העניינים הגשמיים מתנהלים טוב או רע, בכל זאת חסר להם משהו, והם מצטרפים ללימוד חכמת הקבלה. אלה הם החברים שלנו בישראל ובכל רחבי העולם. עבורם חכמת הקבלה היא חלק מהחיים: הם לומדים כיצד להתאחד ולהשיג את העולם הרוחני שנמצא מחוץ לגופנו.

האחרים יגיעו לזה רק דרך המשבר, כשהמצב בעולם יחמיר. כך זה היה בימי אברהם, יצחק ויעקב, כשבארץ ישראל היה רעב, כשהחיים נהיו גרועים ורעים הם הניעו את בני האדם לגילוי העולם הרוחני. וכך זה יהיה גם היום. אבל לא רק בישראל, אלא בכל העולם. כולנו עומדים על סף משבר גדול, על סף שינויים גדולים.

מתוך שיעור מס' 1 מכנס הקבלה באכזיב, 01.09.2011
ידיעות קודמות בנושא:
כלכלה או משהו גדול יותר?
תוספת פתאומית
התפתחות הערבות לאורך ההיסטוריה האנושית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/yaXwK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest