דף הבית / משבר עולמי / דמוגרפיה מדאיגה

דמוגרפיה מדאיגה

שאלה: לפני כמה אלפי שנים התרחשה קפיצה חדה בהתפתחות של האנושות, דבר שהגדיל פי 5 את אוכלוסיית כדור הארץ ופי 55 את ייצור התוצר המקומי הגולמי. החל גידול אקספוננציאלי (מעריכי). ככל הנראה, באותה עת אנשים חשבו שזהו ההישג של עידן הזהב, כאשר לכולם יהיה הכול.

תשובתי: איך זה יכול לקרות בכוכב לכת קטן ומוגבל, אם אנחנו קיימים רק על חשבון המשאבים שלו?

עכשיו החלה מגמה להקטנה חדה של אוכלוסיית כדור הארץ. מעודדים גירושין, חיים ללא נישואין, אנשים לא רוצים יותר מילד אחד במשפחה. תוך דור אחד האוכלוסייה מצטמצמת פי שניים. מה גם, שזה נוגע גם לאותן המדינות שבהן באופן מסורתי נולדו הרבה ילדים.

היום על פני כדור הארץ קיימים בין 30 ל – 35 אחוז רווקים. לאחרונה ביקרתי בהרבה מדינות שבהן ערכנו ועידות, ואני כל פעם התעניינתי במצב המשפחתי של הקהל שהגיל הממוצע שם נע בסביבות 30 שנה.

70% מהגברים והנשים היו רווקים, ומתוכם רק בודדים רצו להקים משפחה. כך האגו פועל בתוך בני האדם, שלא רוצה לקחת על עצמו אחריות גדולה יותר. בשביל מה הוא צריך לקחת על עצמו כזה נטל כמו משפחה וילדים?

הגדילה האין סופית של האגו שהגיעה עד קצה הגבול, מתחילה להתקפל ולאכול את עצמה. לכן אנחנו לא רוצים לקחת על עצמנו שום התחייבויות מיותרות. האדם רוצה להיות חופשי. אין לו צורך במשפחה לנוחיותו העצמית כמו בעבר. הוא למעשה קונה אוכל מוכן, מחמם במיקרוגל וזה מספיק לו.

ואפילו אם הוא ירצה ילד, אז הוא יכול לפתור את הבעיה הזאת דרך שיטות הפריה מלאכותיות, ואין שום בעיה. הוא יכול להחליף בחופשיות בנות זוג. יתרה מזה, יש עידוד של קשרים לא מסורתיים. כל זה מוביל לכך, שאנשים מפסיקים להקים משפחה וצאצאים. מתוכננת ירידה חדה באוכלוסיית כדור הארץ.

חוץ מזה, בעיית האבטלה אינה מאפשרת לאנשים רבים, כמו למשל בספרד, להקים משפחות, אף על פי שבאופן עקרוני יש להם לזה נטייה פנימית, מסורת וכל השאר. מומחים מובטלים, אפילו ברמה אירופאית, אינם יכולים להרשות לעצמם להקים משפחה מפני שאין להם במה לפרנס אותה.

מתוך התוכנית "משבר גלובלי", 15.09.2013

ידיעות קודמות בנושא:
משפחה במאה ה – 21: החידוש
מוסד הנישואין מתפקע
נקטע הקשר בין הדורות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/2URWs

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest