דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / בשביל מה אנחנו צריכים את הבורא?

בשביל מה אנחנו צריכים את הבורא?

מיכאל לייטמן

אז מדוע אני לא יכול להגיע להרגשת הרוחניות בצורה ישירה? נניח שאיני מומחה בכל מיני מקצועות גשמיים – אני לא מבין דבר בכלכלה. אם אלך לעבוד בבנק, אבין עד כמה זה חשוב. אני אשמע, שאיפשהו משהו עלה ב- 0.1 אחוז – וזה יהיה מאורע חגיגי עבורי. אבל בינתיים זה לא מעורר בי שום רגשות. אני פשוט לא מבין את זה, למרות שזה יכול להיות מאורע חשוב מאוד!איך אנחנו גדלים? אנחנו מאמנים את הרצון שלנו ליהנות, כך שיהיה רגיש ויבחין בפרטים הקטנים ביותר, בדקויות. בדיוק כפי שאנחנו מאלפים כלב, או מחנכים תינוק – כך אתה מחנך את עצמך. בעולם שלנו זה מתרחש בצורה ישירה, והמערכת הזאת נקראת מערכת חומרית, אגואיסטית.

למרות שגם בה פעול האור בהיחבא, אנחנו לא צריכים לבקש ממנו ליצור בנו חושים מיוחדים כלשהם כדי שהוא יפעל עלינו. לעומת זאת, אם לצד המערכת החומרית אנחנו רוצים לגלות מערכת נוספת- רוחנית, אנחנו לא יכולים לפתח אליה רגישות בצורה ישירה, הרי אנחנו לגמרי לא מרגישים אותה.

אני לא יכול להעלות את הרגישות שלי כך שאתחיל להרגיש אותה. אני זקוק לאור, שיבנה בי חושים חדשים.

כמה שלא אשתוקק לרוחניות, לא אוכל להשיג אותה ישירות, לגרום לה להתבהר מהערפל. לעומת זאת, יש לי רצון למערכת חומרית – גם אם הוא גס ולא מפותח – וכדי לפתח הרגשה אליה עלי רק להשפיע על הרצון שלי באמצעות מקל או גזר. וזאת בניגוד לרוחניות, אותה אני לגמרי לא מרגיש. גם הנקודה שבלב הפוכה מהרוחניות – היא האחוריים של הקדושה. לכן אני כל כך זקוק לאור שיתקן אותי ויגלה לי מלמעלה את המערכת הזאת! אני זקוק כאן לכוח נוסף.

בעולם החומרי אנחנו לא זקוקים לבורא. ככול שאנשים מתפתחים – הם מפתחים את התרבות, כלומר את כל הרגשות שלהם, ואת המדע, כלומר את השכל שלהם – כך הם מאמינים פחות בבורא ומתרחקים מהדת. האדם מגלה שהוא לא זקוק לכוח העליון – הוא יוכל להרגיש ולהבין הכול בעצמו. ולכן הוא מתעמק באומנות לא במדע ועוזב את הדת. וזה תהליך טבעי, הרי האדם לא זקוק לכוח העליון לשם התפתחות אגואיסטית.

אם אנחנו רוצים להתפתח ברוחניות, באמצעות חוכמת הקבלה, אז כאן זה להיפך – אני חייב את הכוח העליון, שקודם כול יצור בנו את הרצון החדש. מלכתחילה אין בנו את אותו רצון שנוכל לפתח ולהרגיש בו את המערכת הרוחנית. הנקודה שבלב – היא רק הזדמנות להתחיל ממשהו. עליה עוד להתהפך ולשנות צורה, להפוך לטיפת זרע. בינתיים היא לא טיפת זרע, אלא רק נקודה שחורה.

לכן כדי להתפתח אתה זקוק בכוח העליון בכול צעד. כתוצאה מכך שאתה בונה את עצמך – אתה מתקשר איתו. הוא מאפשר את הקיום שלך ברוחניות – אם הוא לא ייתן לך תכונות ולא יגלה לך את המערכת הזאת, אז לא יהיה לך כלום. הבורא – אלו כל התכונות הרוחניות שבתוכך, זו מערכת רוחנית, זה הכוח שממלא אותך – הכול זה רק הוא. וככול שאנחנו מתפתחים, כך אנחנו מגלים בתוכנו את הבורא – "בוא וראה".

כשהאדם מתפתח בעזרת חוכמת הקבלה ומגלה את הכוח העליון בתוכו, בצורה ברורה, כמערכת ששולטת בכול, שבה הוא נמצא, הוא בונה את הקשר ההדדי עם בעל הבית שלה.

רשומות קודמות בנושא:
את הרוחניות רק אני בונה!
משחק החיים
רשומות נוספות במדורים: מציאות מדומה, חכמת הקבלה, בורא

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ONHm5

One comment

  1. ואם אני לא מאמינה בו, אלוהים. או מאמינה בקיון כוח אבל לא עליון, רצון לרוחניות לא יוכל להתממש?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest