בדיקה לבוגדנות

laitman_2010-11-24_7962_us-70.jpg

מתוך שיעור מס' 2 במרכז "קבלה לעם" – מוסקבה.

הרב"ש, "שלבי הסולם", מאמר "תפלת רבים": "בזוהר הקדוש וזה לשונו, "ותאמר, בתוך עמי אנכי יושבת. שואל, מה אומר. ומשיב, אלא בשעה שהדין תולה על העולם, לא ייפרד אדם מן הכלל, בלבדו, כי בשעה שהדין תולה על העולם, אלו שנודעו ונרשמו בלבדם, אף על פי שצדיקים הם, הם נתפסים תחילה"".

על פי ספר הזוהר מתבצעת ההכוונה שלנו על הכוח העליון. מסופר לנו על כיצד לכוון את עצמנו להבנת הכוח הזה, והבנתו מוליכה להרגשתו, לגילויו.

ה"דין" זו אחת ההתגלויות שלו, בצורה של צדק. עבֵרה שבוצעה על ידי מישהו או על ידי כולם, מזמינה תגובה מתאימה. האדם אינו צריך בשום פנים ואופן להתרחק מהחברה הסובבת. באיזה אופן מתבצע הדבר? – מוזמנות בנו כל מיני פעולות והרגשות שליליות אפשריות. כך ניתנת לי ההזדמנות מעליהם, בניגוד להם, להחזיק את עצמי בחברה, למרות שאם אתנתק מהחברה הזאת, מייד יהיה לי נוח ואמנע מבעיות. כולם יחד הולכים לקבל עונש, ואילו אני יכול לזוז הצידה. אפילו אומרים לי את זה: "אתה יכול לזוז הצידה, אין זה נוגע לך".

ובכל זאת, למרות שהצדיקים לא חטאו יחד עם כל השאר, אם הם מתנתקים מהאחרים, הם עומדים ראשונים לדין. במילים אחרות, באופן כזה בודקים את האדם: האם הוא רוצה להיכנס לתוך האגואיזם של העולם שלנו ולהישאר במצבו הנוח וה"בורגני", או למען השׂגת העולם העליון הוא מוכן, אפילו עם כל מיני אי נוחיות, להישאר יחד עם כולם במקשה אחת.

"ועל כן אין אדם צריך לפרוש מן העם לעולם, כי רחמי הקב"ה נמצאים תמיד על העם כולו ביחד. ומשום זה אמרה "בתוך עמי אנכי יושבת", ואיני רוצה להיפרד מהם"".

היחס של הכוח העליון תמיד מתגלה כלפי כולם יחד, ואף פעם לא כלפי מישהו באופן פרטי. "בעָם" משמע, באלו שרוצים להתאסף יחד. את זה עלינו לקחת לתשׂומת ליבנו. כשאנחנו נמצאים בקבוצה ומתחילים להרגיש כל מיני חיכוכים, תנועות אגואיסטיות מצד כל אחד מאיתנו, צריכים להבין שבכוונה "משׂחקים" איתנו. אם למרות כל "המשׂחקים" האלה, אנחנו בכל זאת נתאסף יחד (וכך כל פעם, בכל רגע), אז יקדמו אותנו הלאה. אך אם נוותר, וכל אחד מאיתנו יזוז הצידה מהבעיות ולא יפתור אותן כדי להתעלות מעליהן בחיבור, אז מובן שאנחנו שוב נשקע בחיים הרגילים שלנו ונפסיק להבין על מה מדברת חכמת הקבלה.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 16.01.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הסיבה לכל המחלוקות
להתפלל כדי להשתנות
תפילת רבים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/i3Co0

One comment

  1. משיפז מרקו

    רציתי לספר על סידרה מאד נחשבת שנקרא שקר לי lay me סידרה על אדם גאון שמצליח לפענח מיקרים במציאות בזכות יכולתו לקרא שקרים אצל אנשים.לשחקן הראשי בסידרה קוראים בסידרה לייטמן. ממש מוזר. ולא סתמי.,תיצפו בסידרה. ממש נחמד.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest