דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / ויקם מלך חדש על מצרים…

ויקם מלך חדש על מצרים…

laitman_2009-11-19_9494-70.jpg

זוהר: פרשת שמות, סעיף ר"נ: פן ח"ו יתערבו י"ב השבטים בשאר העמים, וישאר פגם בכל העולמות… הגלה אותם למצרים, שהיו בעלי גאה ומואסים בישראל. והיו שם עד ששלם עוון אמורי, ובאו לארצם הם, שאין עוד פחד מפני תערובות בשאר העמים.

כיצד אנחנו מתקרבים למצב הרצוי, שבו אנחנו כבר יכולים לקבוע בתוכנו את הקו האמצעי – ההידמות שלנו לאור, למשפיע, לבורא? – אנחנו זוכים לכך כאשר מתגלה בתוכנו מצב הנקרא "גלות מצרים".

הרצון האגואיסטי שלנו גדל למימדים גדולים, ואנחנו מרגישים את עצמנו כלואים בתוכו, הוא שולט בנו. אנחנו מתחילים להבדיל בינינו לבין הטבע שלנו, בינינו לבין האגואיזם שלנו, בינינו לבין התכונות שלנו. היינו רוצים להחליף אותן, לשנותן, אך איננו מסוגלים לכך. אנחנו רואים שהן פועלות לרעתנו, שהן מקלקלות את החיים שלנו, החיים של הקרובים שלנו ושל כל העולם. אנחנו מעמידים בסכנה את עצמנו ואת האחרים, מאחר ואנחנו נמצאים בתוך האגואיזם הגדל ללא כל אפשרות לרסנו. איננו מסוגלים לעשות עימו דבר.

אז מגיע מצב שבו אנחנו מתחילים להבין, שהכוח הפועל בתוכנו הוא כוח זר. איננו מזהים את עצמנו איתו. אנחנו מתחילים להרגיש אותו כשׂונא שלנו. זה נקרא "ויקם מלך חדש על מצרים". אנחנו מתחילים להרגיש שהתגלה שלטון חדש, זה לא אנחנו, אלא מישהו קובע עבורנו את כל זה – הטבע או הבורא, רק לא אנחנו. ואיננו יודעים כיצד להשתחרר ממנו.

במידה שאנחנו מתחילים לראות את כל הרצון ליהנות שלנו מהצד, הוא זר כלפינו, אנחנו מתחילים לזהות את הבורא, את מי שמארגן לנו את כל זה. כעת קיים אצלנו אותו היחס גם לפרעה וגם לבורא. כעת מתהווה בתוכנו התפלגות פנימית, הכרה בזה שישנו כוח עליון שקובע עבורנו את כל המתרחש.

הגילוי הזה אינו מגיע מעצמו, אלא רק לאחר שעות לימוד רבות, חיבור עם חברים בקבוצה, הפצה, כשאנחנו עוסקים באופן מעשי בחכמת הקבלה.

מתוך שיעור ערב על ספר הזוהר, 25.03.2010

רשומות קודמות בנושא:
התנאי היחיד הוא התנאי הכי מורכב
בתוך פרעה לגלות את הבורא
הבריחה מבית פרעה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/vaAuv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest