מעבר בקיר

בעל הסולם, "תורת הקבלה ומהותה": "הנה על פי הסגולה האמורה בתורה, דהיינו, בהתחשב בשיעור המאור שבה, לפי זה ודאי שיש לחלק את התורה לדרגות, דהיינו, על פי שיעור המאור שהאדם מסוגל לקבל מהלימוד בה."

"תורה", היא האמצעי לתיקון של הרצון המקורי. האור, שהוא "יש מיש", ברא רצון כ"יש מאין" ומפתח אותו כדי לתקן אותו עד למצב הרצוי. כל השפעת האור על הרצון בזמן התפתחותו, נקרא "תורה".

לכן, תורה היא שיטה לתיקון הרצון, עד שהוא יגיע למצב הרצוי. האורות ש"מנענעים את הכלים", בונים אותם, מחברים ומרחיקים אותם, וכל אלה הם "תורה".

אנחנו מדברים עליה בהתאם למדרגה שאנחנו יכולים להפעיל, לעורר את המאור. עבורנו, אותו החלק שאנחנו מעוררים נקרא "תורה".

ואנחנו יכולים להזמין את המאור בעזרת אחת מחמשת שכבות עביות הרצון (דרגות העביות), מדרגת שורש ועד דרגה ד'. ובהתאם לזה, התורה מתחלקת לחמישה חלקים.

כשאנחנו לומדים אותה, אנחנו לומדים את הקשר בין החלקים השבורים. נכון להיום אנחנו רואים את הקשר האגואיסטי ביניהם. הם תלויים זה בזה, אבל הקשר ביניהם הוא רע, ואנחנו לומדים כיצד לחבר ביניהם נכון.

ולשם כך אנחנו זקוקים למאור המחזיר למוטב, לקשר טוב בין הרצונות השונים, בין חלקי הבריאה, לקשר טוב בין האנשים במערכות הקשר שהם בנו. אנחנו רוצים שהאור יסדר אותנו בחיבור הנכון, אחרת כל הישגי האנושות יסתיימו בקריסה.

לכן, אנחנו זקוקים לחכמת הקבלה, שהיא האמצעי שמאפשר למשוך את המאור שיחזיר אותנו למוטב. ואז, בתוך הקשר הנכון בינינו, יתגלה האור הכללי שנקרא "בורא".

כאשר אני לומד, אני בונה את כל המרכיבים ממצב של שבירה למצב תקין, ממשבר לחיבור, כלומר, מקבלה אגואיסטית ליחסים אלטרואיסטים משותפים, לחיבור ולערבות, אז מתגלה לי הקשר הנכון, המערכת הנכונה.

הקשר הזה מתגלה בהדרגה. אם אני פועל בינתיים רק בתוך "עביות א'", אז אני מגלה "סוד", בעביות ב' אני מגלה "דרוש", בעביות ג' מגלים "רמז", ובעביות ד', שבה כל הקשרים בינינו מסתדרים בצורה נכונה, מתגלה לי "פשט". כאן הכול פשוט, גלוי ופתוח.

ובכן, התורה היא האמצעי לתיקון הכלים או לתיקון האדם כבחינה ד', מכיוון שהיא כוללת בתוכה את כל הבחינות הקודמות. יחד עם תיקון האדם, כל יתר הבחינות: דומם, צומח וחי, מיתקנות.

לכן, הכול תלוי בלימוד התורה. זאת אומרת, שאני רוצה ללמוד את המרכיבים הנכונים ואת הקשרים בין הכלים בצורות שונות, שמתוכם אני מגיע למערכת הנכונה והאמיתית שבה כל הרצונות קשורים ביניהם בהשפעה הדדית, וזה מאפשר לי לגלות את הבורא.

לכן, בזכות החיבור בין הרצונות השונים וביחס ביניהם, בזכות ההשפעה ההדדית, אני מגלה את הבורא. מדוע? מפני שבתוך הרצונות עם הקשר הנכון ביניהם, בתוך ה"פרצופים", ב"עיגולים" וב"יושר" מתגלים הטנת"א (טעמים, נקודות, תגין, אותיות), כל ההבחנות, כל הגילויים שמגיעים אליי מהאור. כך אני מגלה את הכלי ואת האור שתומכים זה בזה והדבר מאפשר לי להרגיש ולגלות את השורש. לגלות לפי העיקרון "ממעשיך הכרנוך". הוא מתבטא באור ובכלי, בתוך המבנה של טנת"א, הוי"ה ובצורה כזאת מתגלה בנו.

זוהי מטרת הבריאה. הרי אני מסוגל לגלות אותה רק דרך הדבקות שאני משיג בסופו של דבר. אני מגלה את הבורא בתוך הכלים המתוקנים, את טנת"א, הוי"ה שמתגלה לי ועל ידי זה אני עושה לו נחת רוח, כפי שהוא עושה לי. ובזכות ההדדיות הזאת אנחנו מגיעים לדבקות, למצב הסופי.

למעשה, כל הדברים האלה קרובים, והעיקר הוא להשתדל לקשור ביניהם. המשבר והבעיות של היום, האויבים ש"קמים לכלותנו" והקב"ה שמצילנו מידם, כל התהליך שאנחנו עוברים, את כל זה צריך לחבר ביחד ולראות כמערכת אחת.

אבל בינתיים, אנחנו פונים לתורה, כספר שנכתב על ידי משה רבנו. בה הוא תיאר, הציג לפנינו את התהליך שעלינו לעבור. נאמר, ש"בכל דור ודור חייב האדם לראות את עצמו כאילו יצא ממצרים". את כל ההיסטוריה עד למשבר הנוכחי אפשר להשוות לשבע שנות שובע. כי באופן כללי, אנחנו היינו מרוצים מהרצון לקבל שלנו, מההתפתחות שלנו, מ"החלום האמריקאי" שעמד להתגשם. על ידי התחרות בינינו אנחנו חשבנו לעלות יותר ויותר, לרכוש יותר ויותר, לשלוט בטבע…

ופתאום הגיעו שבע שנות רעב. הפרסים שהובטחו כבר אינם מספקים אותנו יותר, אלא להיפך, משפילים אותנו. העבודה מאוד קשה, עבודת פרך. ואז הייאוש גדל, "ויאנחו בני ישראל מהעבודה" ולא מוצאים פתרון. כל העולם נמצא בבלבול והמצבים האלה מבשרים את "יציאת מצרים". אנחנו מתקרבים יותר ויותר להכרת חוסר האונים, והברירה היא רק אחת – לפתוח לאנשים את הפתח לרוחניות. זהו ממש מעבר לעולם חדש. ואפשר להגיע לעולם החדש בתנאי שלא רואים את הקיר. אז צריכים לנסות…

מתוך שיעור על פי המאמר "תורת הקבלה ומהותה", 19.11.2013

ידיעות קודמות בנושא:
מהסוד לפשט
שיעור הבוקר: לפי קריאת הלב או פי לוח זמנים?
ספר שמחבר שמיים וארץ

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/7pkLQ

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest