הדולר האחרון

שאלה: היציאה ממצרים נראית נס גדול. כיצד אנחנו יכולים לזכות לצאת ממצרים?

תשובה: ישנם כמה תנאים למה שנקרא "נס". ראשית, אני לא יכול לחזות אותו. אני רק יכול להכין את עצמי אליו, ולא ידוע לי מתי אני אגיע להכנה מספקת. זה יכול לקרות בכל רגע.

שנית, אני מפעיל את המנגנון שנמצא מעל הטבע. הרי אני עובר מהטבע הנוכחי שלי, מהמדרגה הגשמית הזאת למדרגה הרוחנית, מה שנקרא "לידה" בעולם העליון.

אני פתאום מושך אור לרצון האגואיסטי שלי שמשפיע עליי ומקנה לי את תכונת ההשפעה. ההתרחשויות הללו כביכול אינן קשורות ליחס של סיבה ומסובב – המצב הבא אינו נובע ישירות מהמצב הקודם.

אני נמצא כרגע בדרגת חי, ופתאום עולה לדרגת אדם, נכנס בי "אור הרוח", שלא היה לי שום קשר איתו קודם. באותה הצורה מהטבע הדומם יצא הצומח, מהצומח – חי, ועכשיו מהחי – דרגת האדם.

בכל פעם מתווספת איזו ישות מסוימת שבאה מלמעלה וחודרת לתוך החומר למרות חוסר ההכנה הגמור בתוך החומר עצמו. ולא משנה כמה אני אנסה לסובב את הרצון האגואיסטי שלי ליהנות, אני לא אצליח להפוך אותו לרצון להשפיע.

אני יכול לגדל את המצב שלי של "לא לשמה" עד ממדים ענקיים, אבל בתוכו תמיד תישאר מידה כלשהי של כוונה לעצמי. אני יכול להגיע ל"אמונה מעל הדעת" כזאת, שהיא תכסה את 999 דולר במעטפה עם החוב שהחבר מחזיר לי, ובמקום דולר אחד שנמצא שם אני אראה את כל האלף דולר.

ובכל זאת, אם הדולר האחרון הזה נשאר וקושר אותי עם הרצון ליהנות שלי, ואני לא מסוגל לנתק את הקשר הזה, ופתאום נשפך אור מלמעלה, חותך לי את הקשר הזה ומקנה לי את הטבע שלו, זה נקרא "נס" שמעל הטבע הרגיל.

האור שמשפיע ביציאת מצרים, זה הוא אור של הלידה הרוחנית, "ג"ר דחוכמה". לכן, מצד אחד, הוא נתפס כחושך הגדול ביותר. הפעולה הזאת נעשית מלמעלה.

בלידה הגשמית זה לא כל כך נראה לעין: היה תינוק בתוך האימא, והוא יצא החוצה. אבל צריך להבין, שלידה – זה מעבר מטבע אחד לטבע אחר.

מתוך השיעור על ספר הזוהר, 13.04.2014

ידיעות קודמות בנושא:
התקדמות לקראת הנס
נס "יציאת מצרים"
נס יציאת מצרים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/NJjVM

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest