דף הבית / משבר עולמי / גבולות לצמיחה

גבולות לצמיחה

laitman_2007-03_ba-iam_045_wp.jpg

דעה: היום כל הצעדים שננקטו מכוונים להסתגלות לבעיות שמתעוררות. נדרשת אסטרטגיה שמנבאת את העתיד.

הדוח של "מועדון רומא" (שנת 1972) מכיל את תוצאות המדגם של הגדלת האנושות ומיצוי המשאבים. המודל היה בנוי מחמישה פרמטרים – כמות אוכלוסיית העולם, התיעוש, ייצור המזון, דלדול משאבי הטבע וזיהום הסביבה. לכל אחד מהם יש דינמיקה התפתחותית משלו וכל אחד משפיע על כל שאר הפרמטרים.

בחמישים השנים האחרונות עלתה אוכלוסיית העולם פי שלושה. היום האדם חי בנישה אקולוגית כזאת שאינה טבעית עבורו. אם האדם היה מתפתח כמו אחד מייצורי הטבע אז הכמות שלו הייתה חצי מיליארד בני אדם שחיים באקלים חם. אבל האדם עושה כך שהסביבה תהיה נוחה לו, וכתוצאה מכך יש לנו שבעה מיליארד אנשים, שהאנרגיה והמשאבים הלא מתחדשים הולכים ומדלדלים. כיום כבר מודעים לכך שגדילה כזאת היא דרך התפתחות ללא מוצא.

אולם קיימת בחברה "הדילמה של קסנדרה": אף אחד לא רוצה לשנות את החיים שלו עכשיו למען העתיד הטוב. לכן הבעיה היא במחסור בערכים המוסריים והרוחניים בדאגה לטובת העולם. והעיקר הוא לא המחסור בגישה של ההסתגלות, אלא המחסור במתודה של הגדילה וההתפתחות, שהיא הרבה יותר חשובה, כי כל האסטרטגיות של היום רק מנסות להוריד את הלחצים.

התייחסותי: האנושות אינה מסוגלת לפתח את תכנית הפעולה של הצמיחה העתידית שלה, כי היא מנוהלת רק על ידי האגו, היא גם לא תוכל להגיע להסכמה, גם זה ברור לה. זה סימן מובהק לכך שרק התכנית העליונה, הדרך של ההתפתחות (ההשפעה והאהבה מלמעלה) יכולה לעזור, והמשימה שלנו היא להסביר שאפשר להזמין עלינו את הכוח העליון שישנה אותנו וייתן לנו את השכל הקולקטיבי ואת הרצון לפתור את בעיית האיחוד שלנו ולמצוא בזאת את הישועה שלנו ואת רמת ההתפתחות הבאה – האדם.

ידיעות קודמות בנושא:
הנבואות של "מועדון רומא"
אותה הבעיה, ואותו הפתרון
התוכנית העליונה ממתינה להשתתפותך

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/aowtj

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest