אפקט הפלצבו

מחקר על אפקט הפלצבו מגלה עוד ועוד היבטים חדשים של כוח האמונה. עם התפתחותם של מדעי המוח נהיה מובן שהאמונה משפיעה באופן פיזיולוגי וקונקרטי על האדם.

ישנם כמה אפקטים של שחרור נוירוטרנסמיטורים, שמשפיעים על אזורים מסוימים במוח ופועלים על הגוף כמו תרופות. לעיתים קרובות קורה כך, שהפלצבו עדיף על פני תרופה חדשה. החולים היו מקבלים תקווה, והשכל שהיה מחכה לריפוי, היה יוזם תהליכים פיזיולוגיים המסייעים לשפר את הבריאות. אנחנו יודעים מעט מאוד על יכולת הריפוי של השכל, אבל תוצאות של מחקרים מדעיים מצביעים על אפשרויות ויכולות ריפוי בלתי מוגבלות.

לפיכך, הפלצבו מחקה באופן מדויק את השפעת התרופה, אותה החולה קיבל קודם לכן. במקרה של תרופות לשיכוך כאבים, תרופות נגד דיכאון, תרופות לדיכוי מערכת החיסון, תרופות למחלת הפרקינסון, אפקט הפלצבו כבר הוכיח את כוחו. אפקט הפלצבו כבר היה נותן את אותותיו, אפילו כשרק היו אומרים לחולה שהיום הוא יקבל תרופה. התופעה הזאת מדגישה פעם נוספת את חשיבותה של האמונה בעניין של הבריאות.

אישית, אני חושב שלא מדובר על אמונה בכוחות עליונים, אלא בכוח של שכנוע עצמי, בכוח של הרופא, בכוחה של התרופה. גידול רב של הכוח הזה אפשרי בזמן של השפעה קבוצתית על המשתתפים והשפעת הקבוצה על כל משתתף. אנחנו בדרך כלל מזלזלים בהשפעה לא מוחשית על האדם, אבל האדם הוא יצור מורכב ואפשר להשפיע עליו בדרכים רבות. חכמת הקבלה סבורה שדווקא השפעות לא מוחשיות הן היעילות ביותר, גם בשינוי עולמו הפנימי של האדם וגם בשינוי ההתנהגות והבריאות שלו.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/BNxmv

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest