אמת למתחילים

שאלה: במשך אלפי שנים שיטת הקבלה פותחה על ידי אנשים מיוחדים, מקובלים. עכשיו אנחנו מפיצים אותה להמונים. האם איננו מאבדים בכך את עומקה של החכמה הזאת?

תשובתי: בהחלט, מאבדים. אז מה? בכל מקרה צריכים להפיץ. דרכנו החכמה זורמת לאחרים. לדוגמה, ההורים שלך, עם כל הכבוד, היו אנשים רגילים, ולא מקובלים קדושים. הם הולידו אותך ונתנו לך חינוך ברמה שלהם. גם אנחנו עושים את אותו הדבר.

ודאי שכשאנחנו מפיצים את חכמת הקבלה בקרב העם, אנחנו "מקלקלים" אותה. זה נקרא המעטת המדרגות שיורדות מעולם אין-סוף. ובכל זאת, אי אפשר אחרת. האם ילד קטן מסוגל לקלוט פיזיקה גבוהה? – לא, צריך לתת לו גרסה מותאמת, שעובדה היטב בהתאם לרמה שלו. כל מה שאסביר לו, כל מה שאציג לו, כל מה שאאכיל אותו – הכול חייב להיות מותאם למצבו הנוכחי.

הדוגמה לכך היא הטקסט של "זוהר לעם". לקחנו את פירוש "הסולם" לספר הזוהר ומחקנו ממנו את החומרים הנלווים שאינם שייכים לזרימה המרכזית. למעשה, גם הם נחוצים. בעל הסולם לא עשה שום דבר מיותר. אך בשלב הנוכחי זה מפריע לנו, וכמובן שזה יפריע גם לקהל הרחב לגשת אל הזוהר.

כשפתחתי את הספר הראשון בחיים שלי, ראיתי מילים שנכתבו באותיות גדולות: "אימא", "בית", "שמש". כך גם אנחנו צריכים לתת לבני האדם חומרים שמתאימים להם. ולאחר מכן, לאחר שהם ילמדו, הם יעלו למדרגות העליונות. הסולם הרוחני בהחלט "מקלקל" את האור העליון, שמאבד הרבה בדרך אל התחתונים. כזה הוא הטבע. אחרת, התחתונים לא היו יכולים לספוג אפילו טיפה אחת מהאור.

מתוך שיעור על מאמרו של הרב"ש, 11.02.2011

ידיעות קודמות בנושא:
אותיות חיות
חומר ייחודי
הספר העיקרי בחכמת הקבלה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/dQFD9

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest