דף הבית / אקטואליה / ישראל היום / אלימות בחברה

אלימות בחברה

שאלה: רופאת משפחה במרפאה בבאר יעקב הותקפה על ידי אחד המטופלים שלא היה מרוצה, הוא היכה בראשה עם פטיש ברזל. הרופאים החליטו על שביתת מחאה בת יומיים ובהסתדרות הרפואית אומרים שהם יחריפו את הצעדים עד שמישהו פה יתעורר. כמעט בכל יום יש אירוע תקיפה פיזי של רופאים. כבן לשני הורים רופאים, האם דמיינת שנגיע ליום כזה שבו רופאים יותקפו באלימות פיזית כל כך קשה?

תשובתי: לא, זה לא היה כך בזמננו. אבל היום זה דור אחר. אנשים חולים, מלאי עצבים, החולים לא מקבלים טיפול נכון ולא מבינים שחלק ממה שקורה להם בכלל לא מגיע לטיפול על ידי הרופאים.
אנחנו רוצים לזרוק על הרופאים כל מה שרק אפשר, שהם יטפלו במשפחה, ביחסים בין הילדים להורים ובין הילדים עצמם, כאילו הכול שייך לרפואה או למערכת החינוך או למשטרה. אנחנו רואים שכל אותן מערכות שמטפלות באנשים ובמשפחה ממש קורסות. לכן עלינו להבין שאפשר לטפל ולשפר את המצב רק על ידי חינוך והסברה לכל האוכלוסייה, ובצורה נחרצת ועם השקעה של הרבה כוחות ומשאבים.

שאלה: מה צריכים להסביר?
תשובתי: שכל אדם יבין שאין מערכת שיכולה להיות נכונה וטובה שתספק את כולם. אנשים צועקים שרע להם, ונכון שרע, אבל אנשים לא מבינים שהבעיה היא בחוסר חיבור נכון בינינו.

שאלה: למה אתה מתכוון?
תשובתי: כשאדם מתייחס לאחר בצורה אגואיסטית וכשכולנו מזלזלים זה בזה, אין שום אפשרות לטפל במערכות של החברה, אלא אך ורק אם נתחיל להבין שהשורש הוא בנו, ואת זה אנחנו לא רוצים לשמוע. אנחנו רוצים לזרוק הכול או על המשטרה או על מערכת החינוך וכולי.

שאלה: הרופאים דורשים להחמיר את הענישה ולהציב שוטרים בכל בית חולים. אתה חושב שזה יפחית את האלימות?
תשובתי: לא. רק חינוך של בני האדם בכל מקום ומקום.

שאלה: מה השיעור הראשון שהיית מלמד?
תשובתי: שכולנו חיים במערכת אחת ואף אחד לא יכול לברוח ממנה, וזו מערכת אחת סגורה שבה כל אחד צריך לתת ולכל אחד מגיע לקבל, רק אם תהיה הכרה חברתית כללית כזו, שאנחנו בעצמנו צריכים לשמור על עצמנו ועל המערכת ולא לחכות שמישהו יטפל בנו.
אנחנו צריכים להתייחס נכון יותר לחברה הכללית שלנו שחייבת להיות בדאגה משותפת כי כולנו תלויים בכולם וכולנו צריכים לדאוג לכולם.

מתוך התוכנית "מבט פנימי – אקטואליה בראי הקבלה", 20.6.2022

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/qtRbS

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest