דף הבית / כלכלה / כסף / Google יציל את העולם מהמשבר?

Google יציל את העולם מהמשבר?

ידיעה: האלגוריתם המתמטי של Google יכול למנוע את המשבר הפיננסי, בתנאי אחד: הבנקים חייבים לגלות לעולם את כל סודותיהם. אז ניתן יהיה לחשב איזה בנק עומד במרכז הרשת הפיננסית, זאת אומרת, איזה בנק יותר חשוב, ואיזה פחות.

שיטת דירוג העמודים על יד מנוע החיפוש של Google מתאים לניתוח הקשרים ההדדיים של הגופים הפיננסיים. Google מודד את חשיבות אתרי האינטרנט על פי תדירות הפניות אליהם. דווקא כאלה אתרים הם החשובים והמועילים ביותר. השיטה הזו בנויה לפי עיקרון המעגל הסגור, היא משקפת נכונה את המציאות ונותנת תוצאות מדהימות.

המערכת שהפכה את משבר אשראי המשכנתאות בארה"ב לאסון כלכלי בסדר גודל עולמי, מהווה גם כן מעגל סגור. לכן האלגוריתם של Google מתאים מאוד לחיזוי שרשראות פשיטות הרגל בעולם הפיננסים הגדולים. כל בנק קשור למוסדות הפיננסיים האחרים. היציבות הפיננסית של השווקים העולמיים תלויה בעוצמת הקשרים הללו.

אלגוריתם דירוג החובות מזהה את סכנת הבנקים. הוא מודד את נתח השוק שבו יכולה לפגוע פשיטת הרגל של אותו הבנק, תוך חישוב כמות הקישורים בין הבנקים – בעלות על הנכסים אחד של השני וכו'. החוקרים מגלים קשרים בין ארגוני האשראי הגדולים בעולם. ככל שהבנק ממוקם יותר קרוב ל"מרכז רשת הקשר", כך פשיטת הרגל שלו תעורר בעיות גדולות יותר עבור הכלכלה.

אם הבנק נמצא במרכז הרשת, אזי הקריסה שלו עלולה להשמיד את כל הבנקים הכלולים ברשת. עם זאת, לא גודל הבנק משחק כאן תפקיד חשוב, אלא הקשרים שלו. בשביל ניתוח מדויק ישנו צורך במידע מלא על כל הבנקים, תיקי האשראי שלהם, העסקאות ובעלות משותפת על נכסים.

התייחסותי: זה יראה רק את סדר פשיטות הרגל, אך לא ימנע את ההתרחשות הבלתי נמנעת שלהם, כיוון שאי אפשר לבנות מחדש את מערכת האשראי. עד שהחברה לא תגיע לאיזון פנימי מלא, לרמת קיום שווה, הלחץ לתיקון לא ייפסק.

ידיעות קודמות בנושא:
התעשייה הפיננסית: חיים בתוך שקר
משבר ברשת
מכונת האינטרנט מסתובבת בינתיים ללא תועלת

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Jj7C9

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest