דף הבית / חינוך, ילדים / 300 מורים עזבו את מערכת החינוך בשנה האחרונה

300 מורים עזבו את מערכת החינוך בשנה האחרונה

שאלה: 300 מורים עזבו את מערכת החינוך בשנה האחרונה, זה פי שניים מהשנה הקודמת. מורה שהתפטרה מדברת על שלושה דברים, מערכת שלא מאפשרת למורים לתת יחס אישי לתלמידים, תלמידים עייפים וחסרי רצון ללמוד וחוסר הערכה של הסביבה למקצוע ההוראה. איך לדעתך כחברה נוכל לחזק את המורים והמורות?

תשובתי: עלינו לתת להם כבוד. הם לוקחים את הילדים שלנו, הדבר הכי יקר שיש לנו, העתיד שלנו, של המדינה, של העם, ומכינים אותם לחיים של המחר, לבנות את המחר, לעשות מהם הורים טובים לנכדים שלנו, ובהם תלוי איך תיראה מדינת ישראל ועם ישראל, באיזה מצב הם יחיו, באיזו מדינה, באיזו חברה, הכול תלוי במורים שלנו. אז בואו ניתן חשיבות ראויה למקצוע שלהם, כלומר ניתן להם כבוד, כוח וחום, כך שהם ירגישו עד כמה אנחנו דואגים שהם יצליחו, גם ביחסים ביניהם וגם במקצוע שלהם.

שאלה: כשאמרת חום, נזכרתי שבזמן מלחמה חייל מרגיש שכל העם מחבק אותו בחום. איך צריך להרגיש מורה?

תשובתי: מורה צריך להרגיש שהוא שליח העם עבור התלמידים שלו שהם הדור הבא. והוא בא בשליחות לבנות, ליצוק לחברה שלנו עתיד מתוך מה שהוא זורע בילדים. ואנחנו מרגישים עד כמה תפקידו חשוב וגורלי למדינה לעם ולעולם. לכן זה לא עניין של כמה כסף אנחנו משקיעים במשרד החינוך, אלא עד כמה אנחנו מעריכים את העבודה של המורים ותומכים בהם, והם מרגישים את זה. היום אנחנו לא מעריכים אותם מספיק.

שאלה: מה מורה צריך להרגיש?

תשובתי: המורה צריך להרגיש שאנחנו עומדים מאחוריו ומחזיקים אותו, וכשהוא יוצא לעבוד עם הילדים, שירגיש שהוא יוצא למאבק נגד טבע האדם, כי "יצר לב האדם רע מנעוריו", והוא הולך להיאבק עם היצר הזה, עם טבע האדם. זאת אומרת, המורה הוא בעצם הכי גדול והכי חשוב, כי הוא נלחם נגד טבע האדם, כי הוא רוצה לבנות עולם יותר טוב והוא נציג של כולנו, ולכן אנחנו צריכים לתת לו כוח, ביטחון, כבוד. וכל התלמידים, הילדים שלנו, ירגישו שהמורה בא כשליח מאיתנו ואנחנו עומדים מאחוריו, כך אנחנו מציגים את המורה בפניהם.

 

מתוך התוכנית "מבט פנימי – אקטואליה בראי הקבלה", 28.3.2022

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/BlefM

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest