דף הבית / כללי / 25 שנה להצהרה באוסלו

25 שנה להצהרה באוסלו

הערה: לפני 25 שנה נחתמה באוסלו הצהרת שלום בין ישראל לארגון לשחרור פלשתין. מתגלים מסמכים על כך שלפני יציאתו של יאסר ערפאת לאוסלו הוא אמר שמטרתו היא "לזרוע זרעים של מדינה פלשתינאית ולהכריח את היהודים לברוח, כמו חולדות מספינה". כלומר הוא נסע לחתום על שלום…

תגובתי: אף אחד לא נסע לחתום על שלום. זה היה הסכם מאולץ שנכפה על ישראל. הם מקווים שגם בעתיד הם יכפו כאלה הסכמים. צריך לומר בפשטות: "לא!", וזה הכול. ערבים מבינים רק את שפת הכוח. כלומר, אם הם יודעים שאפשר עד כאן ולא יותר, הם נרגעים.

שאלה: כלומר, גם עבורם וגם עבורנו עדיף להבין את העיקרון הזה?

תשובתי: בוודאי. עבור שני הצדדים. מפני שאחרת אנחנו מדברים בשפות שונות.

שאלה: האם אתה סבור שההסכם באוסלו, זו הייתה טעות?

תשובתי: בוודאי, זו הייתה טעות, אין מה לעשות. אסור היה מלכתחילה לעשות זאת! מאין נובעות הטעויות? מסיום מלחמת השחרור. לאחר סיום המלחמה היה צריך לומר: "זהו, זה שלנו! אין עם מי לדבר. אין כזה עם, אין כזה ארגון, אין כלום. תיצרו מה שאתם רוצים. כאן, זה אנחנו". זה הכול! בכל מקרה עלינו להחזיק את עצמנו בעזרת הנשק שלנו, בכל מקרה אנחנו יכולים לסמוך רק עליו והשטח, זה הביטחון שלנו.

הערה: בדרך כלל אתה אומר שהיסוד של העולם, כך או אחרת, מוטל על העם היהודי.

תגובתי: זה כבר עניין אחר. כאשר אנחנו נמצאים במצב נורמלי, אז עלינו להילחם באגו שלנו. עלינו לבצע את הפונקציה העולמית שלנו. אבל בראש ובראשונה, להדוף מעצמנו את האויב וליצור תנאים שבהם נוכל להתחיל לעסוק בחינוך של האוכלוסייה.

אם לא נעשה זאת, אז כל העולם יהיה במחלוקת. אבל אם נחיה ב"ואהבת לרעך כמוך" בתוך העם, בכך נגרום לכל העמים לאמץ, להפנים, לסגל ולקלוט את הרעיון הזה.

מתוך תוכנית הטלוויזיה "חדשות עם מיכאל לייטמן", 25.9.2018

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/RscvW

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest