דף הבית / קבלה לעם / התפתחות רוחנית / "1+1" מסמל מדרגה שנייה

"1+1" מסמל מדרגה שנייה

האור הראשון שמתלבש בכלי של הנשמה, נקרא "אור הנפש". אחר כך הוא יורד עמוק יותר לתוך הרצון ובמקומו מגיע "אור הרוח". אחר כך "אור הנפש" יורד עוד יותר למטה, במקומו בא "אור הרוח" ולנשמה מגיע אור חדש, "נשמה". כך כל פעם מתגלה אור יותר ויותר גדול.

אבל מובן, שבאור לא מתרחשים שום שינויים, זה הכלי שמגלה אותו לעומק רב יותר, הודות להבנה היותר גדולה שלו, היכולת להחליט, הרגישות.

פעם הייתה לי רק אבחנה אחת, וכלפיה אני גיליתי אור וקראתי לו "אור הנפש". אחר כך אני קיבלתי את היכולת לבדוק שתי אבחנות, והאור נהיה בעוצמה כפולה לפי התכונה שלי, כי התגלה בשתי התכונות הנסתרות שלו. למשל "אור חכמה", שמגיע לדרגת "בינה", מתגלה שם כ"אור חסדים".

כך אני מתחיל להבחין בכל מיני תכונות בתוך האור, להבין עד כמה הוא מורכב, שיש לו סיבה ומטרה. לכן האור לא משתנה כמותית, בעולם הרוחני אין מידה כמותית. שם פועלת מערכת כפולה, כמו במחשב: 0 ו – 1, ושום דבר יותר, "כן" או "לא".

אך כמות האבחנות, שבהן נבדלים האחד והאפס, נותנת המון אפשרויות לביטוי של התכונות, הקשרים, היחסים האלה, כמו מספר שמורכב מהרבה אפסים ואחדים. כך זה עובד ברוחניות, איפה שאין שום דבר, חוץ מרצון לקבל ורצון להשפיע. ובהבדלים ביניהם, הקפיצות ביניהם, ההיפוכים, נובעת הבנה איכותית וגם כמותית.

נדמה לנו שהשגת הבורא זו איזו התקדמות כמותית. כי כמות גדולה של שינויים, שדרכם עובר האדם, מזמינים בו בסופו של דבר שינוי איכותי. הכמות הופכת לאיכות, שמצטרפת כמו פרוטה ופרוטה לחשבון גדול. כך אנחנו לומדים.

לפי העיקרון הזה פועלים הלב והרגשות שלנו, בכך שצוברים ניסיון ושינויים, ומעבירים כמות לאיכות. לכן נאמר, ש"אין חכם כבעל ניסיון" – אם האדם חווה הרבה מידע שהצטבר, דגם פנימי, מערכת קשר בין הדברים. לכן חייבים להצטייד בהרבה סבלנות.

האור הראשון שנכנס לתוך הרצון, הוא תמיד "אור הנפש". אם נכנסים שני אורות, אז זה "נפש ורוח", ולא פעמיים נפש. זהו שינוי איכותי ולא כמותי, שבתוכנו. לכן לא צריך לזלזל בכך, שאתה תעבור את אותם המצבים. המצבים אף פעם לא חוזרים על עצמם, הכמות תמיד הופכת לאיכות.

לכן, קודם כל, צריך להיות סבלני ולהבין שכל פרוטה מצטרפת לחשבון גדול. אין כמות, רק איכות. "1+1" לא שווה סתם "2", אלא מסמל מדרגה מספר 2! וכך זה מתרחש כל הזמן.

אנחנו מזלזלים בכמות, שהופכת לאיכות. נדמה לנו, שפעולות כמותיות לא שוות כלום ובצורה כזאת מכאנית עובדות רק הבהמות, כי כל פעם צריך לחזור על אותו הדבר. וכאן נדרשת "אמונה למעלה מהדעת" ואסור לזלזל.

נאמר, ש"כל יום יהיו בעיניך כחדשים". אבל זה אומר, שאתה צריך להשתדל לתפוס אותו מחדש, אבל להשתוקק לסדר של שיגרה, שחוזר כל הזמן מיום ליום, כדי לקבל שינויים איכותיים. כך גם הקבוצה עצמה, אותם השיעורים, אותם הספרים, אותו סדר היום… אבל תדאג, שבתוך כל העטיפה הקבועה הזאת, להשיג שינויים של התכונות שלך.

מתוך שיעור על "תלמוד עשר הספירות", 09.07.2012

ידיעות קודמות בנושא:
מדרגות השגת הבורא
התוספת החסרה, במתנה מהעליון
להעביר לעולם את האור

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/p271Q

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest