שני עולמות

laitman_2010-04-14_4406_u.jpg

האדם בקבוצה צריך לא רק לשנות את עצמו ביחס לסביבה, אלא גם ללמד את האחרים כיצד לעשות זאת.

וכאן מסתתרת סיבת השבירה. לאף אחד מאיתנו אין כוחות להתנגד לכוונה האגואיסטית. אבל אם האדם באמת מגיע להכרת הנחיצות בשינוי הכוונה לכוונה אלטרואיסטית, אז יש לו את האפשרות לקבל כוחות דרך הזולת, דרך החברים. פתאום זה הופך לעיקרון מאוד פשוט: אם אתה רוצה להשפיע לחברים ולשֵם כך אתה מתאחד איתם, הרי שדווקא דרך האיחוד הזה אתה יכול לקבל מהם כוחות לשינוי הכוונה.

למעשה, אנחנו פועלים ברצון אחד, בקו אחד: אם אני רוצה להשפיע לזולת, דרכו אני יכול לקבל את הכוחות הנחוצים לכך. אבל מאיפה יש לו את הכוחות הללו? – מהשורש שעומד מאחוריו. ולכן נאמר: "בתוך עמי אנוכי יושבת". במילים אחרות, הבורא, הכוח העליון, השורש שברא את הכוונה על מנת לקבל, שורה בקבוצה. הוא אומר: "אם תתייחס נכון לזולת, על מנת להשפיע לו, אז באותו הזולת, בדיוק באותה הנקודה שאליה מכוונת ההשפעה שלך, אתה תמצא אותי. ואז הכוונה שלך תשתנה, ותוכל באמת לממש אותה".

על הפעולה הזאת נאמר: "ישראל, אורייתא וקוב"ה חד הוא". כך אנחנו מתחילים לראות את המציאות בשלמותה. לפניי כבר לא נמצא העולם הגשמי, אלא אני רואה את הסביבה. ולא משנה לי מה נמצא בה, העיקר שמתוך החיפוש אחר כוחות ההשפעה שלי אני עובר דרכה ומשיג את השורש, את הבורא, שנמצא בתוך החברים.

אני רוצה להתחבר עם החברים כדי להשפיע להם, למצוא בתוכם את הבורא שמספק לי את הכוחות להתחבר איתם, ודרכם אני מתחבר איתו.

ולאחר מכן, האדם מתחיל לעבוד בשני קווים. מצד אחד הוא רואה כיצד הבורא מעורר אותו לנצל את האחרים: מבפנים, מתוך הקבוצה, באות אליו כל מיני מחשבות זדוניות על איך לנצל את החברים, להרוויח על חשבונם, לקבל תענוג מהחברה. ובתגובה לתענוג הישיר הזה האדם מצמצם את הכוונה שלו, כשהוא נשאר באותו הקו, והוא דווקא מחפש הזדמנות להשפיע לחברים. הוא רוצה להשתמש בעצמו לטובתם ולתועלתם, ודרכם הוא חוזר אל הבורא, ובונה את עשר הספירות של "האור החוזר".

ועכשיו, יש לאדם את "שני צידי המטבע". הוא משווה ביניהם, בודק באיזו מידה אפשר להשתמש בהם, ומוכן לקבל את יחסו של הבורא ולהתייחס אליו בצורה הנכונה. לפניו מתגלות שתי מציאויות:

  • אם אני מקבל תענוג ישירות מהבורא, דרך הסביבה או הטבע, אם אני מוכן לקבל אותו שוב ושוב – הרי הקיום הזה מורגש כ"עולם הזה".
  • אבל אם אני משפיע, עד כמה שזה אפשרי, ומקדיש את עצמי לחברים ולבורא, אזי ב"אור החוזר" אני מגלה קיום נוסף, הפוך מהקיום הקודם. כך האדם רוכש שני עולמות.

מתוך שיעור מס' 1 בכנס הערבה, 23.02.2012

ידיעות קודמות בנושא:
להתפתח במהירות האור
הרומן עם האגו הסתיים
לנסר את בול העץ של האגואיזם שלי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/xwKWL

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest