רק עובדות

שאלה: כדי להתחיל להתעלות מעל האגו, אנחנו צריכים שיהיה לנו משהו שחשוב לנו יותר מהאגו. ומה שחשוב יותר מהאגו הוא עצם הקיום. אך כיצד אפשר להראות שהאגו מהווה סכנה לעצם הקיום מבלי להפוך לנביא זעם שמהלֵך אימים וחוזה שחורות?

תשובתי: לשם כך אנחנו מראים שלא מדובר בהמצאות שלנו, אלא בחוקי הטבע.

אני אתן דוגמה: ברוסיה היה לי מכר שהיה מומחה בחוזק חומרים. פעם נכחתי במקרה במפגש שבו הציגו לפניו מפרט של צוללת מסוימת. הוא בחן אותו, חישב את הלחצים וההשפעות השונות, ואמר: "זה לא יחזיק מעמד. לפי הצורה שבה הצוללת נבנתה, בטוח שיקרה כאן אסון". ובאמת, למרות הרגשות וחוסר האמון של בני שיחו, כך קרה.

אותה הגישה המדעית הנוקשה שלו הותירה בי רושם גדול: אלה חוקי הטבע, אין מה לעשות. עובדה: המערכת הזאת לא תעמוד בלחץ.

וכך גם אנחנו צריכים להראות שזאת לא דעתנו האישית, אלא אלו חוקי הטבע: "תראה בעצמך ותיווכח. אם זה חוק, אתה יכול לצעוק כמה שאתה רוצה, אבל הוא יתקיים".

הכול תלוי בהסבר הנכון. זאת כל העבודה שלנו. זה לא משנה מה השקפותיו של האדם, אני רק רוצה להראות לכולם שהמסר שלי הוא בעצם לא שלי. זאת לא דעתי האישית ולא האמונה הדתית שלי. אלא זה הטבע, תבדקו בעצמכם ותיווכחו.

ודאי שאני צריך להשתדל להכין את החומר ולהגיש אותו בצורה קלה ומובנת. אבל בכללות, אני צריך רק להציג את העובדות.

תאר לעצמך: אדם עומד לקפוץ מהקומה ה-100, מפני שבקומה ה-99 מתחו איזשהו שטיח ירוק שנראה לו כמו כר דשא. אז אני צריך רק להזיז את השטיח הירוק הזה ולהראות לו את המרחק האמיתי עד לקרקע.

מתוך שיעור על מאמר שפרסם בעל הסולם בעיתון "האומה", 30.08.2011
ידיעות קודמות בנושא:
תהיה שמאלני או ימני – אנחנו איתך
הבעיה היא לא בשותף לשיחה, אלא בגישה
אתה יכול לתקן רק את עצמך

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/2aF8g

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest