עולם המוזיקה

שאלה: מוזיקה, היא חלק משמעותי של חיינו. אומרים שמוזיקה זאת שפה אוניברסלית שאינה דורשת מילים. היא יותר חזקה ממילים וחודרת ישר לתוך הלב, היא פותחת לבבות ומחברת בין בני האדם. אז מה זה מוזיקה?

תשובה: מוזיקה זאת שפה שיכולה להביע רגשות פנימיים עמוקים ביותר של האדם. היא יכולה לרגש, להעלות את האדם, לשנות את מצב הרוח, את כיוון המחשבה.

מוזיקה יכולה להעביר אותנו ממקום אחד למקום אחר, תלוי בסגנון שלה. אנחנו מרגישים כבר לפי כמה צלילים או אקורדים לאיזה עם היא שייכת: האם זאת מוזיקה אירופאית, הודית, או דרום אמריקאית.

בארצות הברית סגנונות לאומיים של מוזיקה מכל העולם התערבבו, ויצא סוג של "סלט" מוזיקלי שהתפשט בכל העולם, מפני שהוא מתאים לרוב האנושות.

מוזיקה מיד מעוררת באדם זיכרונות ומולידה בו רגשות מיוחדים. מילים חודרות לתוכנו דרך השכל, ואנחנו נאלצים להפעיל את מנגנון ההשוואה, את הזיכרון. ומוזיקה, לעומת זאת, מיד מוציאה את הרגש מתוך הזיכרון ומעוררת אותו בתוכנו, אם אנחנו רוצים בכך או לא. היא חודרת לתוך האדם מבלי לבקש רשות.

מוזיקה קשורה אצלנו עם התנאים הסביבתיים שבהם היא נשמעה: עם זמן, מקום, תנועה, אירועים – כל זה מיד מתעורר בזיכרון שלנו יחד עם הצלילים שאנו שומעים. מוזיקה זה עולם ומלואו.

כל החושים שלנו, חוץ מראייה ושמיעה, הם מאוד דלים, כאילו לא מפותחים. למרות שלחוש הריח יש משמעות גדולה מאוד, הוא היה מפותח בנו בזמן שעדיין חיינו על העצים. כשכבר ירדנו מהעצים והפכנו לבני אדם, אנחנו התחלנו לעסוק בכל מיני עבודות שלא אופייניות לחיות, וקלקלנו את חוש הריח שלנו.

גם חוש הטעם שלנו התקלקל כי אנחנו כבר לא חיות. פעם, לפי הריח והטעם יכולנו להבחין איזה מזון מתאים לנו ואיזה לא. אבל היום אנחנו כבר לא מסוגלים לעשות זאת. אנחנו מייצרים הרבה מוצרי מזון עם טעם וריח שמושכים אותנו, אולם למעשה הם רעל בשבילנו.

גם לחוש המישוש יש אפשרויות מוגבלות והוא די מבלבל אותנו. אנחנו הפסקנו לחיות בסביבה של דברים פשוטים טבעיים אשר מתאימים לטבע שלנו. אנחנו מייצרים כל כך הרבה מוצרים מלאכותיים ותופעות שמבלבלות את הראייה, השמיעה, המישוש, הריח והטעם, שאין בהם שום דבר אמיתי שניתן לסמוך עליו.

אבל מתוך מגוון רב של צלילים שאנו שומעים, מוזיקה מרשימה אותנו במידה רבה ביותר. רק בכי של תינוק או צפירה שמיד מעוררים אותנו, חזקים יותר ממוזיקה.

מתוך התוכנית "חיים חדשים", שיחה מס' 359, 27.04.2014

ידיעות קודמות בנושא:
שיר זו עבודה פנימית
מוזיקה של השגה עליונה
שירים עם ניצוצות רוחניים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/7Z5GR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest