עבדות מודעת

laitman_2010-05_ny_81684bb9e3_b.jpg

התקופה שאנחנו עוברים עכשיו, מתייחסת להיסטוריה של יציאת מצרים. תקופת העבדות, תקופת הגלות – זהו אירוע דרמטי.

כשהאדם מתחיל לעבוד על עצמו ולהרגיש את עצמו בקבוצה, מתעוררת בו שנאה פנימית לחבריו. כשהוא אינו מוצא חיבור נכון עם הקבוצה, הוא נכנס ל"מצרים", כלומר לגלות, להרגשה שלא יכול להגיע לרוחניות, ושמורידים אותו מלמעלה. את המצב הזה אנחנו כל פעם מרגישים בקבוצות: הוא מגיע – עובר, בא והולך.

בזמנו גם אני חוויתי דברים כאלה, אבל בעיקרון הם תמיד חוזרים על עצמם בהמשך. עד גמר התיקון האדם בכל זאת סובל, אך הוא כבר מתחיל להבין את הצורך להתעלות מעל כל המצבים הללו.

השנאה, הפירוד בין החברים, בין הקבוצות, חוסר ההבנה, ההתרחקות אחד מהשני – זה מביא את האדם להסתרה גדולה יותר. ולהיפך, ההסתרה מולידה יחסים כאלה. כך הבורא משחק איתנו.

עלינו להבין ש"אין עוד מלבדו", וכל פעולותינו בתוך הקבוצה, כל היחסים בינינו נשלחים לנו מהבורא.

בצורה כזאת, "עבדות מצרים" היא תחושה עצמית בתוך האגו שלי. אך העבדות הזאת כבר מודעת, כאשר אנחנו מבינים את המשחק של הבורא שמעורר בתוכנו את האגו, אנחנו נמצאים בעבדות אצל האגו ("פרעה") ולא יכולים לעשות מאומה.

מה שמעניין, שהוא אינו מפריע לנו לחיות אלא להיפך, הוא מבטיח חיי נוחות, רק תישאר במצב הזה ואל תדרוש יותר שום דבר.

ברגע שאתה מתחיל להתרומם, אז מיד אתה מקבל מכה מלמעלה, ושוב נופל לתוך האגו, שוב מתרומם ושוב נופל. אתה רוצה כל הזמן להתרומם ואינך מסוגל, עד שמתחיל להבין שהעלייה יכולה להתממש רק בעזרת החיבור המשותף.

זהו כבר השלב הבא של המצאותינו בעבדות, כשאנחנו מתחילים להבין שרק ביחד אנחנו יכולים לצאת ממנה. לא כל אחד בנפרד יפרוץ למעלה, החוצה, אלא רק כולנו ביחד על ידי בניית תכונת ההשפעה ההדדית בתוכנו, שנקראת "ערבות הדדית". דווקא התכונה המשותפת הזאת תגלה בינינו את התכונה הנעלה של השפעה ואהבה – את הבורא.

ואז ביחסים בינינו אנחנו נרגיש מציאות שונה לחלוטין. המרחק בינינו, היחסים בינינו יתמלאו בתכונה, בהרגשה, בבהירות, בחום שחודר, עוטף וממלא את העולם כולו. כפי שהאוויר ממלא את כל החלל, כך גם אנחנו נרגיש כיצד הכוח הזה ממלא את הכול מסביב בנוסף לעולם שלנו. אנחנו נתחיל להרגיש אותו ככוח שפועל, נתחיל בהדרגה להתקשר אליו, נפעל בהרמוניה עימו. זהו גילוי הבורא. אבל זאת כבר יציאת מצרים.

מתוך השיעור הווירטואלי, 01.04.2012

ידיעות קודמות בנושא:
אין התקדמות בלי מכשולים
לתת לפרעה בשיניים
העבדות היא העדר תכונת ההשפעה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/395LR

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest