נסתר וגלוי

חכמת הקבלה מורכבת משני חלקים, נסתר וגלוי.

תחת המילה "נסתר" התכוונו לֵמה שהיה אסור לגלות. ומה הטעם לגלות? כי בספרים הרי יכול להיות כתוב כל מה שרק אפשר, ומה שהאדם יכול להוציא מהם, כבר תלוי בזה, עד כמה הוא במצב של להבין את הכתוב. באופן כזה, אחד מהחלקים של חכמת הקבלה נקרא "נסתר", מפני שמתגלה רק לאחר תנאים מסוימים, שאותם האדם צריך לעבור בניקוי האגו שלו.

חוץ מזה, כך הוא נקרא, מפני שהחלק העליון של עולם האצילות לא נגיש לנו. אפילו אם אני לומד על מדרגה התחלתית קטנה של העלייה הרוחנית, ועדיין נמצא בעולם עשיה, יצירה, בריאה, ורק אחר כך נכנס לעולם האצילות, אז בכל מקרה אפילו החלק הקטן שבו אני נמצא, עשרה החלקים הראשונים שנקראים "מדרגה אחת" (מדרגה מורכבת מעשר ספירות), כבר נותנים לי מושג על כל הבריאה, רק בצורה קטנה, בקנה מידה קטן. ואחר כך אני עולה ורואה יותר, כמו במפה, שאותה אני קורא בקנה מידה גדול יותר ורואה הכול בצורה גדולה יותר את כל מה שנמצה בה.

אבל את החלק הנסתר, ג"ר דאצילות, את החלק העליון שלו, אני, בהימצאי למטה, לא יכול בשום אופן לקרב אליי, כלומר לצייר לעצמי, איני יכול. כל מיני מדרגות נמוכות יותר אני יכול פחות או יותר לתאר לעצמי, וגם אז אני תמיד אטעה, מפני שכל מדרגה עליונה כלפי התחתונה, זו תכונה חדשה. אבל בכל זאת, אני יכול איך שהוא לתאר אותן לעצמי, ואת אותן המדרגות לא, לכן הם נקראות נסתרות או סודיות. כל שאר המדרגות שמתחתן, נקראות גלויות, כלומר עד אליהן אנחנו יכולים להגיע בשקט, בכך שחשים מראש, מרגישים, אילו גילויים הם יביאו לנו.

ה"פרצוף" הראשון של עולם האצילות נקרא "עתיק" מהמילה "נעתק", "חתוך", מההשגה שלנו. ה"פרצוף" הבא נקרא "אריך אנפין", שהחלק העליון של ה"ראש" שלו נקרא "כתר", ליתר דיוק "כיתרא" (בשפה הארמית), גם החלק הזה נסתר.

וכל מה שנמצא מתחת לחלק הזה, מתגלה לנו בהדרגה: קרומא דאווירא, מוחא דאווירא, מוחא סתימאה. המבנה של כל החלקים האלה הוא מאוד מעניין, מפני שדווקא מהם, מהחלק הגלוי של ראש דאריך אנפין, יורדת ההשגחה לעולם שלנו, יורד כל הגורל שלנו.

מתוך השיעור הווירטואלי, הקדמה לתע"ס, שיעור מס' 2, 25.11.2012

ידיעות קודמות בנושא:
את הסוד האסור אפשר לגלות לכל תינוק
בקטע ההתחלתי של הדרך המרתקת
לעמוד על הסף

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/fWxLb

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest