דף הבית / משבר עולמי / מדינות וגלובליזציה

מדינות וגלובליזציה

דעתו של א. נזרצ'וק, PhD, פרופסור באוניברסיטת מוסקבה: כתוצאה מגלובליזציה בעולם המודרני העכשווי, מדינה נתונה תחת לחץ ונאלצת באופן קבוע להתאים את עצמה ולפתור שאלות אודות המבנה החדש שלה, תפקידה ומקומה בחיים הסוציאליים.

גלובליזציה נושׂאת ארגון מרחבי חדש של המציאות הסוציאלית, והשינויים האלה נוגעים דווקא למדינה. המערכות הכלכליות של העולם, שנתחלקו קודם, החלו להשתלב באופן אינטנסיבי. הכלכלה העולמית מגלה את האיחוד הסינטטי שלה בהשוואה לעולם המסורתי המבודד של כלכלות לאומיות. ללא שיתוף פעולה הדדי של כל המדינות יחד לא ניתן להתנגד לשינויים השליליים של הסביבה.

בנייה מחדש של המבנה המוסדי תשנה את הדימויים שהורגלנו אליהם של הסדר הפוליטי התקין. הגלובליזציה יוצרת מכשולים לניסיונות של המדינות ליצור בשטחן מיקרו אקלימים לרעיונות לאומיים. החל להיהרס הדימוי אודות המדינה כערך עליון.

הסיבה להתערערות של הסדר המוסדי היא אמצעי התקשורת והאינטרנט. דווקא המדינה מצאה את עצמה קורבן של אמצעי התקשורת החדשים. חופש החלפת המידע פרץ את גבולות המדינה. המדינה כבר לא תופסת את המקום המרכזי, ואין דרך חזרה.

אמצעי התקשורת יצרו רשת שידורים צפופה, שנעלה את הסביבה התקשורתית של האדם על ידי תוצרת של תרבות המונית וזרמים של פרסומות.

זה משמח את האופטימיסטים, שהסביבה התקשורתית החדשה מופיעה לא מהמערכת הישנה הלא רשמית של אמצעי התקשורת, שמוגשת "ממעלה למטה", אלא צומחת "ממטה למעלה". משתמשים רגילים של הרשת מקבלים זכות דיבור, בכך שיוצרים בלוגים, פורומים, וחברות אינטרנטיות מקצועיות.

הזרם הזה של המידע הוא בעל סמכותיות אובייקטיבית ומעלה "למעלה" מידע מסונן ומועשר שלא נופל לאמצעי התקשורת המקצועיים. רבים מהמקורות האלה מקבלים קהל מרשים והשפעה חברתית, ובכך מבטלים את השליטה החומרית והשלטונית של המדינה.

מופיע רושם שקרי, שהרשת חופשייה מפיקוחה של המדינה. אך דווקא האמצעים החדשים של התקשורת מאפשרים למדינה את כל האפשרויות לשמור על שליטה מלאה על התקשורת…

ידיעות קודמות בנושא:
סיכויי התפתחות של חברה גלובאלית
האינטרנט כמנגנון שליטה
מכונת האינטרנט מסתובבת בינתיים ללא תועלת

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/pUADz

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest