לקראת הרוח!

נוצרנו כמערכת אחת של הנשמה הכללית, שבה כולנו תלויים זה בזה. אך האור העליון מביא את הכלי הכללי הזה לשבירה, ולאחר מכן הרסיסים הללו נופלים יותר ויותר נמוך, מתפרקים ומתרחקים זה מזה יותר ויותר.

וכשהם מגיעים לתחתית – הם מתחילים להתעורר, ממעמקי הנפילה. אותו האור שהכריח אותם ליפול, מתחיל לעורר אותם ולמשוך אותם בחזרה למעלה.

העלייה הזו מורכבת ממספר שלבים ומתבצעת בהתחלה בדרגות הדומם, הצומח והחי, שבהן הכלי פועל בצורה בלתי הכרתית, כשהוא לחלוטין משועבד לאור. אך בדרגת האדם, אנחנו חייבים לגלות את ההשתוקקות מצידנו.

הרצון קיים אצל כולם והוא נוצר על ידי האור "יש מאין", כהעתקה הפוכה מהאור. וההשתוקקות היא מה שאנחנו צריכים לפתח בתוכנו מעצמנו. ההשתוקקות הזאת היא הנברא האמיתי שמתעורר ומוסיף בעצמו את הכוונות שלו, את המאמצים שלו, את מה שנקרא "מציאת חן".

כל זה לא מגיע כתגובה ישירה מהשפעת האור אלא כתוצאה מהחיפושים של הכלי עצמו. ודאי שהאור פועל כאן בכל זאת בצורה נסתרת אך ישנה כאן התוספת הדרושה מצד הכלי עצמו, שהתפתח עד הדרגה האחרונה, עד דרגה ד'. התוספת הזאת היא ההשתוקקות, "מציאת החן".

עבורנו זה מתבטא בעבודה שלנו נגד הרצון האגואיסטי שמתגלה לנו כשאנחנו רוצים להתחבר. בשום דבר אנחנו לא מרגישים שהאגו שלנו מתנגד, חוץ ממה שנוגע לחיבור בקבוצה, לביטול עצמנו בפני הכוח שלה על מנת להגיע לתכונת ההשפעה הכללית שתשלוט בנו, כלומר, לגילוי הבורא.

אם האדם מכוון את עצמו בצורה כזאת, מה שנקרא: "ישראל, אורייתא וקב"ה – חד הוא", הוא מגלה במאמץ הזה את ההתנגדות של האגו שלו לתיקון. אך הוא צריך להמשיך ולנסות בכל זאת לגלות בתוכו לפחות נכונות כלשהי לחיבור.

בדומה לאוניית מפרשים שאינה יכולה להפליג ישירות כנגד הרוח. אך ישנם מפרשים מיוחדים שמסייעים לה להפליג בזיגזג, בצורה של עקומה עולה ויורדת, וכך היא מתקדמת – לקראת הרוח.

בדומה לכך צריך לנהוג גם האדם, כשהוא מגלה שאינו מסוגל ללכת נגד האגו שלו שמפריע לו להתחבר עם הקבוצה כדי לבטל את עצמו בפניה ולגלות בה את תכונת ההשפעה הכללית. אך הוא מסוגל לעשות את זה בכל מיני צורות עקיפות, כלומר, על ידי בניית הסביבה שתשפיע עליו. הסביבה תהפוך להיות אותו המפרש שיוביל אותו בזיגזג כנגד הרוח – וכך הוא יתקדם!

מתוך שיעור על מאמר של בעל הסולם מהספר "שמעתי", 21.09.2011

ידיעות קודמות בנושא:
הקבוצה היא המִפרשׂ שלי
כיצד לשוט במפרשים פרושים כנגד הרוח
ʺאניʺ הדו פרצופי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/8UDQL

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest