לחנך בטוב

laitman_2009-09-25_detsky-urok_w-70.jpg

שאלה: אם אחנך את הילד על פי העקרונות של חכמת הקבלה, כלומר בהשפעה ואהבה, האם לא יהיה לו קשה לשׂרוד בעולם האגואיסטי הזה?

תשובתי: הפחדים האלו הם לשווא. ילד שגדל בסביבה שנותנת לו רק דוגמאות חיוביות ומדרבנת אותו ליחסים טובים עימה, אינו הופך מזה לחלש יותר מיתר הילדים. להיפך, הוא פתאום מגלה שישנם הרבה כוחות טובים שעובדים ועוזרים לו, הם מגנים עליו מרע.

גם בחיים הרגילים, אנחנו תמיד מגנים, באופן אינסטינקטיבי, על הילד מכל דבר רע ומלמדים אותו להיות טוב יותר ביחסו לאחרים, לוותר ולהיות מנומס, משום שאנחנו מבינים שיחסים טובים עם הסביבה מספקים בטחון ורוגע יותר מאשר אם הוא יתחיל להילחם בסביבה ולדרוש ממנה דברים בכוח.

אנחנו רואים שכוח אינו עוזר לאף אדם, אפילו לא למדינות שלמות. כל מי שפועל בכוח בסופו של דבר מפסיד ולא משיג שום הצלחה. כך בנוי העולם! מעל הכול, בכל מקרה, שולט כוח הבורא! אפילו אם נדמה לנו שמישהו מנצח על ידי שימוש בכוח, אנחנו בכל זאת ניווכח אחר כך שבסופו של דבר הוא יפסיד. זה מתייחס גם כלפי אדם הפרטי וגם כלפי חברה שלמה, מדינה שלמה וכלפי כל העולם.

ההצלחה יכולה להיות רק בתנאי אחד: הידמות התכונות שלנו לבורא. ההידמות הזו מהווה מפתח להצלחה. לכן אין צורך לפחד שהילד יקבל חינוך יותר מידי כמו "בחממה". התפקיד שלנו לחנך את האדם בצורה שהוא יהיה כמה שיותר קרוב אל הבורא, ואז הוא, ללא כל צל של ספק, יצליח בחיים, וכל התנהגות אחרת תהיה לו רק לנזק.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "הקדמה לספר פנים מאירות ומסבירות", 01.07.2010

רשומות קודמות בנושא:
לחזור לחינוך המקורי
מי יכול ללמד את הילדים?
עוד יגיע הזמן…

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/nD4S5

One comment

  1. מצד אחד אתה אומר שאין שום חשבון עם האדם הפרטי, ושהבורא לא רואה את האדם הפרטי, ומצד שני אתה אומר שאם האדם הפרטי יפעל לפי חוק השתוות הצורה הוא יצליח  ?

    אם אין שום השגחה פרטית, אז למה הבורא מענה את האדם הפרטי? כל אדם והיסורים שלו באופן מאוד מאוד פרטי וכואב לכל אחד ?

    האם אתה אומר שאין השגחה פרטית ?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest