לבקש לאהוב

איך אני יכול להבדיל: האם אני מתקדם אל הבורא בכוונה על מנת להשפיע או למען איזושהי תועלת עצמית? ישנם הרבה אנשים שמוכנים למות "על קידוש השם", אבל איך מבדילים אם זהו האגואיזם הגדול ביותר או באמת השפעה ומסירות נפש?

איך אני יכול לבדוק את עצמי, בכל יום, בכל רגע, האם אני מתייחס לחברים, לחיים, לעצמי ולבורא, על מנת להשפיע להם, או על מנת שתצמח לי מהם תועלת אישית כלשהי?

איך אני יכול לבנות ביקורת כזאת? הרי ללא כזאת בדיקה, אני לא יודע איפה אני נמצא. יכול להיות שאני מתקדם עשרים שנה, ובעצם הלכתי בכיוון הפוך מהמטרה: במקום להשפעה, לקבלה? ואני עוד מתלונן על כך שלא הגעתי לגילוי ונשארתי ללא כוחות. אבל יכול להיות שהלכתי אחורה, וכמו שאומרים, "שב ואל תעשה – עדיף" מאשר ללכת בכיוון הלא נכון?

והבדיקה היא מאוד פשוטה וחדה: אני צריך להשתוקק למה ששנוא עליי… פשוט מאוד. אם אני שונא מישהו ורוצה לפתח כלפיו יחס של השפעה, אז אני צריך לאהוב אותו מבלי לבטל את השנאה שלי.

אבל אם אני לא מרגיש שנאה כלפי מישהו, אז אני לא יכול לבדוק באילו יחסים אני נמצא איתו: על מנת לקבל או על מנת להשפיע. אם אני מפתח יחסים עם מישהו, ואני מתחיל לזלזל בו יותר מקודם, זה סימן טוב. סימן שאני מגלה את האגו שלי. ואני מחליט שאני ממשיך לחזק את הקשר שלנו והופך את השונא לחבר אהוב, מעל לכוח שלי, נגד הרצון שלי, כשאני מחייב את עצמי לאהוב אותו.

ואם אני לא מצליח בזה, אני מבקש על זה בזמן הלימוד, ועושה תחבולות שונות כדי לאהוב אותו. כי ברור לי שהאהבה חייבת לרכב על השנאה הקודמת, ושתי ההרגשות האלה צריכות להתקיים יחד, כקווים ימין ושמאל. ואני מחבר אותם ובונה את הקו האמצעי, מבלי לבטל אף אחד מהם: לא את הימין ולא את השמאל. כמו שנאמר: "על כל פשעים תכסה אהבה".

כלומר, הפשעים הם נחוצים, כדי שמעליהם תהיה האהבה. ואז אני כבר מסתכל אחרת על היחסים שלנו. מתגלה שנאה? – לא נורא! זה סימן שעכשיו תתגלה האהבה!

אני משתדל להרגיש אותה ורואה שזה לא מסתדר. ואני עובר עליות, ירידות ובעיות שונות, וכל זה כדי להזדקק לעזרה מלמעלה. ואז אני צועק לבורא: "הצילו!". והבורא הוא הקו האמצעי, הכתר, שממנו מגיעים אליי שני הקווים: ימין ושמאל. ואם אני נמצא למטה, בקו האמצעי (בספירת דעת), אז אני מבקש ומקבל ממנו עזרה.

משמע, ששני הכוחות המנוגדים הללו: ההשפעה והקבלה, שמגיעים ממנו, דרושים רק כדי לייצב אותי בתיאום איתו ולכוון אותי אליו. בזכותם אני מרגיש ומבין מהו אותו הכתר. למעשה, הם אלו שמייצבים את המציאות שלי.

מתוך שיעור על מאמר של הרב"ש, 31.01.2012

ידיעות קודמות בנושא:
מסירות הנפש מעל לאהבה ולשנאה
לחדור אל האהבה דרך בריקדות השנאה
האדישות גרועה מהשנאה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/YqqPK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest