דף הבית / משבר עולמי / לאיחוד האירופי חסרה הרגשת הזהות

לאיחוד האירופי חסרה הרגשת הזהות

laitman_2009-08_0483.jpg

מאמר דעה: סיבת המשבר של האיחוד האירופי אינה כלכלית-פוליטית, היא טמונה בחוסר הרגשת הזהות התרבותית, הרגשת הזהות האירופאית, חוסר הבנת המשמעות של האיחוד האירופי. אירופה בתור איחוד אינה נושאת מטען משמעותי. אין לנו שפה משותפת, הרגשת זהות, זכרון היסטורי משותף, אנחנו לא אומה אחת. כדי להקים מדינה אירופית, אנחנו צריכים להמציא אותה.

אף אחד עדיין לא ניסה להקים אומה אירופאית. תהליך האינטגרציה האירופאית מסתכם בהתגברות מעל לסטטוס המדינות הדמוקרטיות הלאומיות, אך ללא איפיון מדוייק של המוסדות שצריכים להחליף אותן. המדינה האירופית, על פי מייסדיה, חייבת להיווצר מהתהליך הזה.

חסרה תחושת האחדות, שעל בסיסה צריכה להישען כל מדיניות. האירופאים אינם מסוגלים להסכים ביניהם, אפילו כשרוצים. חוסר הבנת המשמעות של האיחוד האירופי מתבטא בחוסר הרגשת הזהות שלהם. מעולם, לאורך ההיסטוריה, הליטאי והכריתי, המלטי והסלובקי, האיטלקי והאסטוני, הבריטי והאוסטרי, שלא נדבר על הצרפתים והגרמנים, לא חיו תחת קורת גג אחת, לא חלקו את לחמם, את מחשבותיהם ואת הרגשותיהם העמוקות.

הזהות היא תמיד בצורת רבים. אנחנו אירופאים, דבר שמורגש במיוחד, כשאנחנו נמצאים מחוץ לאירופה. אבל מההרגשה הזאת ועד להווצרות הרגשת האחדות הפוליטית – קיימת תהום עמוקה.

התייחסותי: ברור יותר ויותר, שרק חינוך אינטגרלי מקדים, שידבר על הצורך להתאחד, לא באיחוד האירופי כנגד שאר העולם, אלא באיחוד האירופי למען שאר העולם, יכול להציל את האיחוד האירופי ואת כל העולם מעימות עקוב מדם.

אין ברירה אחרת מלבד אינטגרציה מלאה, כיוון שפעולות אחרות יהיו מכוונות נגד מגמת הטבע ויעוררו משבר גדול עוד יותר – מלחמת עולם גרעינית, שאחריה אלה שישארו יאלצו בכל מקרה להתאחד.

ידיעות קודמות בנושא:
אירופה בלי האיחוד האירופי
רק אינטגרציה מלאה תציל את אירופה
גלובליזציה – עתיד מזהיר?

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/1dBCg

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest