דף הבית / חינוך, ילדים / ילדות שחולפת

ילדות שחולפת

שאלה: הנערים שלומדים לפי השיטה האינטגרלית בבית הספר ובאוניברסיטה, אומרים שצורת הלימוד הזאת מוצאת חן בעיניהם. יחד עם זאת, עולה בהם הדאגה שהם יפספסו את מה שנקרא "ילדות".

תשובתי: אני לא חושב שזה עד כדי כך מדאיג אותם, כי הרי מדובר על קבוצה של מתבגרים בני 14, שכבר הופכים לנערים ונערות, לגברים ונשים. כל שנה תצטרפנה אליהם קבוצות דומות, ובסופו של דבר, תיווצר אצלם חברה משלהם.

בדיוק כמו שבבתי הספר, אצל הילדים שלומדים לפי השיטה האינטגרלית ישנם לימודים מעשיים, דיונים, פגישות. אנחנו הקצנו להם מקום למועדון. הם יכולים לנסוע לסיורים, טיולים ולהיפגש במקומות שונים בשעות הערב.

לכן האווירה של בית הספר לא נעלמת להם. יחד עם זאת, כל התופעות השליליות, המריבות והמאבק למנהיגות, נעלמות. אולי הן קיימות במידה מזערית, אבל בצורה מאוד נסתרת, ועוברות בזרימה פנימית וסמויה.

באופן כללי, כל מה שאופייני לבית הספר המודרני, נעלם: הגסות, החוצפה, מאבקי המנהיגות. אני לא יודע אם זה נחשב לאלמנט הכרחי של הילדות. אבל אני חושב, שהנערים שלנו הם לא כאלה, מפני שהם מלכתחילה מתחנכים בסביבה אחרת, שונה מאותה סביבה שבה מתחנכים בני גילם.

הם שומעים יחד איתנו את שיעורי הבוקר, משתתפים בכל האירועים במסגרת הארגון שלנו. אם אנחנו נוסעים לסדנה או לכנס, ששם מתאספים אנשים רבים בעלי דעה דומה, אז גם הם נוסעים איתנו.

טמון בהם יחס אחר לחיים, כי הם הרי נולדו וגדלו אצלנו. יש להם השקפת עולם שונה לחלוטין, טעמים שונים. לכן הם שונים, והם בעצמם רואים זאת. לכן הם לא יצטרכו לעבור את אותה הדרך שכולם עוברים בבית הספר ואחר כך "להתנקות" מזה.

מתוך שיחה מס' 42 על החינוך האינטגרלי 04.04.2013

ידיעות קודמות בנושא:
האינטגרליות מיישרת את חילוקי הדעות
מדריך – מזכיר
החיים דורשים

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/0eSFO

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest