חכמה למכירה

laitman_2010_8325_us-70.jpg

בעל הסולם, מאמר "גילוי טפח וכיסוי טפחיים": "מרגלא בפי הגדולים אנשי השם, במקומות שבאים שם לגלות איזה דבר עמוק, שמתחילים המאמר: "הנני מגלה טפח ומכסה טפחיים". והנה הקדמונים שלנו נשמרים מאוד ממלה יתרה".

בכל הדורות, המקובלים נזהרו באופן מיוחד "לפתוח את הפה", כדי לא לגלות ולפרסם משהו מעֵבר לגבולות המותר. הם היו חייבים לקבל "אישור מלמעלה" להעברת החכמה. במילים אחרות, מתוך ההשגה שלהם היה צריך להיות מובן להם שהם נוהגים בצורה נכונה. הם תמיד העדיפו הסתרה ושתיקה על פני גילוי והלבשת החכמה במילים.

ככל הנראה, הייתה לזה סיבה מוצדקת.

קודם כל, נשאלת השאלה: מדוע צריך להסתיר את החכמה? – בהקדמה ל"פנים מאירות ומסבירות", בעל הסולם מביא כדוגמה את אריסטו ואפלטון, שגם הם הזהירו מפני החשיפה ההמונית של הידע המדעי. את החכמה ניתן לגלות רק לאלו שאוהבים אותה, לאלו שמוכנים להיות ממש דבוקים אליה ולשמור עליה בקפידה, מבלי למכור אותה לאף אחד. הרי האגואיסטים (שהמדע דרוש להם לא כמדע בפני עצמו, אלא כאמצעי לסיפוק כל מיני תשוקות) ימכרו את החכמה למען התענוגים של העולם הזה, על מנת לשרת את האהבה העצמית האנושית.

בני אדם יכולים לרצות כסף, כבוד ומושכלות. ומותר לגלות את החכמה רק לאלה שצמאים לידע וחכמה, מאחר והם ישמרו עליה ולא יסחרו בה. לכן אפילו המדענים שלמדו את המדעים החיצוניים, קיבלו את הידע מהמורה בתנאי שהם יפרסמו אותו רק לאלו שליבם צמא רק להשגת החכמה ושום דבר מעבר לכך: לא כסף, לא כבוד, ולא שאר התשוקות והתאוות.

אם היו שומרים על החוק הזה עד היום, היינו חיים היום כפי שחיו לפני אלפי שנים, חיים רגילים על פני כדור הארץ. כמובן, היינו פחות משבעה מיליארד. בדומה לחיות, אוכלוסיית העולם הייתה משתנה באופן טבעי בהתאם לתנאים הנוצרים.

אך לַעולם יש תוכנית אחרת: הוא צריך להגיע למטרת הבריאה בדרך של הכרת הרע. ולכן אנחנו מתקדמים דרך שורה של "קלקולים", שנובעים ממכירת החכמה החיצונית. הקלקולים האלה הם כמובן מטרתיים. הרי כשאדם חסר-מצפון רוכש מקצוע מדעי זה או אחר, הוא אינו מבדיל אותו משאר הרצונות שלו, האגואיזם שולט עליו, ואפילו אם היום הוא צמא רק לידע, מחר העושר, הכבוד והשליטה כבר מפתים אותו. ואז הוא מוכר את המדע שלו בתמורה למה שיָקר בעיניו באותו רגע נתון.

כך המדע החל לשרת את האגואיזם האנושי והפעיל את ההתפתחות המדעית-טכנולוגית, שהפכה למוצר בעל ערך רב. אם לא היו מוכרים את המדע, אז היינו חיים גם היום חיים פטריארכאליים.

חכמת הקבלה, לעומת זאת, תמיד נשמרה בסוד. פה ושם אירעו "דליפות" בודדות, כמו למשל גילוי ספר הזוהר, אבל עד עכשיו המקובלים שמרו על הידע שלהם כל עוד לא קיבלו "אישור מלמעלה".

במילים אחרות, הגענו לכזה שלב בהתפתחות שלנו, שבו אנחנו מוכרחים בכל כוחותינו, תוך שימוש בכל האפשרויות, להפיץ מהר ככל הניתן את חכמת הקבלה בכל העולם. היום הגיע הזמן להשתמש בה כדי לתקן את עצמנו, ועכשיו כבר אסור לחכות יותר.

מתוך שיעור על מאמרו של בעל הסולם "גילוי טפח וכיסוי טפחיים", 26.04.2011

ידיעות קודמות בנושא:
לעמוד על הסף
חכם מזהה חכם
רשות מלמעלה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/KUYSr

One comment

 1. שלום רב יקר..
  מברכת על הפסח הנפלא שחוויתי בזכותכם דרך האתר סביבה טובה..יחד בכל השיעורים והארוחות והלחיים..
  משתפת אותך בחוויות ההפצה שלי..
  במקצוע שהבורא בחר לי..אני מטפלת במחשבות האדם דרך שיטה שנקראת nlp..ניתוב לשוני עצבי..
  כאשר הכוונה היחידה שלי..לעזור למטופלים לנקות עבר עם רגשות שליליים כמו טראומות למיניהם ובסוף התהליך כאשר המטופל מוכן אני מעבירה אותו אליך..לערוץ 66 ולאתר באינטרנט..
  כל צעד ושעל שלי דבוק בבורא בבקשה שינחה אותי ויאפשר לי לחבר את כל מי שרק אפשר לערוץ 66-ישירות אליך ודרכך לבורא..
  בסעודה אתמול אמרת לחברים שאתה סהכ' ברז שדרכו עובר האור..אני מוסיפה..אתה ה..ברז..המשובח
  ביותר..היקר ביותר..ברז עצום שממלא את כ..ו..ל..נ..ו אתה הברז היחיד ממנו ישתו כל בני-האדם בכל העולם כולו..אני מבקשת ומתפללת שהבורא יעזור לחברים הענקיים בבני-ברוך..לפתוח את הברז היקר היחיד והמיוחד שלנו..שיזרים לנו אור הבורא אינסוף שישקה וירווה את צמאוננו..
  הפסח הזה עלינו מדרגה..בזכות החברים ובזכות הבורא שבך..תודה לבורא שיש לנו אותך ואת ילדינו החברים הנפלאים..לחיים…….

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest