דף הבית / המשבר ופתרונו / התכתשות גדולה

התכתשות גדולה

דעתו של מ. חזין, כלכלן: החברה המודרנית נושאת בתוכה סתירה קיצונית: מערכת הבקרה שלה מבוססת על פי העיקרון הפיאודלי (קו אנכי נוקשה), והאליטה מסודרת על פי עיקרון השבטיות. לאליטה השבטית אפשר להיכנס רק דרך קשרי דם, כלומר, באמצעות נישואים.

זה יוצר בעיות שונות. בעיות אלה נפתרות על ידי העלייה במספר האנשים העשירים – האליטה הפיננסית. כתוצאה מתמריצים במתן הלוואות והנפקת כספים, מספרם של העשירים גדל פי עשרה בהשוואה לכמות שהמשק יכול לשאת.

זה הרגיע את האנשים המוכשרים והאנרגטיים. תפקידם האמיתי הוא לשמש כמשרתים של האליטה. הופעתם שימשה כמנגנון להפחתת מתחים חברתיים וניהוליים.

מצב זה הסתיים. אבל מה לעשות עם האנשים הנמרצים שהם עדיין לא עשירים? הרי, אם בעשור האחרון חלקה של ההכנסה הכללית שהמגזר הפיננסי לוקח לטובתו עלתה פי חמישה, ותוך כדי החרפת המשבר הכלכלה של המדינות המפותחות תצטמצם בחצי, המגזר הפיננסי יופחת פי עשרה.

הם יכולים להפיל את המדינה המודרנית ואת האליטה שלה על סמך התירוץ, כי האליטות גרמו למשבר ואינן יודעות מה לעשות עימו.

המשרתת שהאליטה גידלה הופכת להיות האויב הגרוע ביותר שלה.

הסכסוך בין האליטה לבין האנשים שהיא גידלה יהיה הבסיס לחיסולה של החברה המערבית והאידיאולוגיה הליברלית. האלטרנטיבה לעשירים החדשים הליברלים יכולה להיות חברה מסורתית.

התייחסותי: לא יכולה להיות שום אלטרנטיבה ואין מקום לניחושים. יש רק פתרון אחד – ארגון מחדש של החברה לערכים ליברליים אמיתיים, באמצעות שיטת החינוך האינטגרלי, היינו, חכמת החיבור.

ידיעות קודמות בנושא:
טיעונים פילוסופיים על המשבר
העולם מחכה לרעיונות חדשים
בעיות של השלטון

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/vfUDa

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest