דף הבית / חכמת הקבלה / מקורות ותקצירים / הרצאה בבית "קבלה לעם", מודיעין, 19.07.11

הרצאה בבית "קבלה לעם", מודיעין, 19.07.11

laitman_2008-11-13_6759_70.jpg

הרצאה פומבית לקהל הרחב נערכה בבית "קבלה לעם" מודיעין, בנושא "משנאה לאהבה".

ההרצאה נערכת מדי יום שלישי בשעה 19:30 ומשודרת בשידור ישיר בערוץ הטלוויזיה שלנו, ערוץ "קבלה לעם", ערוץ 66 ב-HOT וב-YES, וכמו כן באתר האינטרנט שלנו "קבלה לעם" ומתורגמת סימולטאנית לשפות אנגלית, רוסית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, טורקית.

צפה/האזן להרצאה:

להורדה: video.gif וידאו | audio.gifאודיו

להלן קטעי המקור שעליהם התבססה ההרצאה:

משנאת חינם לאהבת אחים (י"ז בתמוז)

  • תחילת החורבן
  • חורבן וגלות – מאז ועד ימינו
  • שיטת התיקון והגאולה
  • אהבת אחים

תחילת החורבן

1. האנוכיות שהביאה לפירוד – בית ראשון

וכיון שחברי האומה […] רצו לערב […] האנכיות הצר, מכאן התפתח חורבן בית ראשון, שרצו לעשות הסגולות, של עשירות והרמת הכח – על הצדק, כשאר הגוים . ו […] הכחישו את התורה והנבואה וקבלו נימוסי השכנים, כדי שיוכלו להנות מהחיים, ככל שדרש מהם האנכיות. וכיון שעשו כך, התפוררו כוחות האומה: מקצתם הלכו אחרי המלכים והקצינים, ומקצתם הלכו אחרי הנביאים. והפירוד הזה נמשך עד החורבן.

כתבי בעל הסולם, מאמר הגלות והגאולה

2. האנוכיות שהביאה לפירוד – בית שני

ובבית שני הובלט הדבר ביותר, כי תחילת הפירוד הודגש שם בפרהסיא, על ידי תלמידים דלא מעלי […] כי לא רצו לפרוש מהאנכיות. ועל כן הקהילו קהילות מסוג הגרוע הזה, ונעשו כת גדולה […] אשר הם היו העשירים והקצינים, רודפי תאוות אנכיות, והם לחמו עם הפרושים, והם שהביאו את מלכות רומא והשליטות על ישראל, עד שנחרב הבית ונגלה הדר ישראל.

כתבי בעל הסולם, מאמר הגלות והגאולה

3. שנאת חינם

אם יש שם שנאת חינם, כבר אין מקום שהמקדש ישאר על קיומו, אלא שהוא מוכרח להיחרב.

כתבי רב"ש – א', שלבי הסולם, שנת 1987 (תשמ"ז), מאמר כ"ד "שנאת חינם בעבודה מהו"

חורבן וגלות – מאז ועד ימינו

4. ד' גלויות

וזהו גם כן ענין ד' גלויות שלנו, […] המוקדמים לד' הגאולות, […] עד הגאולה הרביעית, שהיא השלימות הגמורה, המקווה לנו במהרה בימינו. שהגולה היא ענין ההעדר, הקודם להויה, […]. לפיכך כל האותיות של גאולה אנו מוצאים בגולה, חוץ מאות אל"ף, אשר אות זו מורה על אלופו של עולם. ואם כן, יהיה צורתו של הגולה, רק בבחינת השלילה של דעת ה', שזהו חסרון באל"ף, שחסר לנו בגולה, והמקווה לנו בגאולה, שהיא הדביקות באלופו של עולם […] שזהו כל פדות נפשינו בדיוק.

כתבי בעל הסולם, "וזאת ליהודה"

שיטת התיקון והגאולה

5. לפוצץ מחיצת ברזל

בריש מלים, מצאתי לי צורך גדול, לפוצץ מחיצת ברזל, המצויה ומפסקת, בינינו לבין חכמת הקבלה, מעת חורבן הבית ואילך, עד דורנו זה, שהכבידה עלינו במדה חמורה מאד, ומעוררת פחד, שלא תשתכח ח"ו מישראל.

כתבי בעל הסולם, הקדמה לתלמוד עשר הספירות, אות א'

6. תנאי הערבות

שהאדם יכול לתת יגיעה רק במקום שמרגיש תענוג, וכיון שמתחיל להרגיש תענוג בזה שדואג עבור חברו, ממילא אין לו מקום לחשוב עבור פרטיות.

כתבי רב"ש – ב', אגרות, אגרת מ'

7. צריכים לפעול מתוך הרמוניה מלאה

כמו שגוף כל אדם יחיד, מחויב שימצא בתוכו הרמוניא מליאה בין אבריו: […] כן האברים המהוים את גוף האומה: היועצים, המעבידים, העובדים, המובילים וכדומה, צריכים לפעול ביניהם מתוך הרמוניא מליאה. וזה הכרחי לחיים הנורמליים של האומה ולקיום בטוח. לכן, תנאי מחויב לכל אומה, שתהיה מלוכדת יפה מפנימיותה, שכל היחידים שבה יהיו מהודקים זה בזה מתוך אהבה אינסטינקטיבית.

כתבי בעל הסולם, עיתון "האומה"

8. טובתו של כל יחיד, תלוי בטובת העולם כולו

בתקופתנו אנו, כבר מקושרות המדינות בהספקת משאלות החיים, כמו היחידים במשפחתם בתקופות הקדמוניות, ולפיכך אין לדבר ולעסוק עוד, מסדרים צודקים המבטיחים שלום מדינה או אומה אחת. אלא רק משלום העולם כולו. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במדת טובת היחידים שבכל העולם כולו.

כתבי בעל הסולם, השלום בעולם

אהבת אחים

9. לב אחד, איש אחד

כל יחיד ויחיד מהאומה, הסתלק את עצמו לגמרי מאהבה עצמית, וכל מגמתו היה רק להועיל לחבירו, במשמעות המצוה של "ואהבת לרעך כמוך". ונמצא, שנתלכדו יחד כל היחידים שבאומה, ונעשו ללב אחד ולאיש אחד.

כתבי בעל הסולם, מאמר הערבות, אות כג

10. התקדמות בסולם של אהבת הזולת

[…] הרגש התפעלות, המגיע לאדם בעסק המצות בין אדם למקום, הוא שוה לגמרי עם הרגש ההתפעלות, המגיע לו בעת עסק המצות שבין אדם לחבירו.כי […] מחויב לעשותם לשמה, בלי שום תקוה של אהבה עצמיית […] שאין שום הארה ותקוה חוזרת אליו,[…] מתשלום גמול או כבוד וכדומה. אשר כאן, בנקודה הגבוה הזאת, מתחברים אהבת ה' ואהבת חבירו לאחת ממש […] נמצא, שהוא פועל בזה שיעור מסויים של התקדמות, בהסולם של אהבת זולתו, בכל בני העולם בכללם.

כתבי בעל הסולם, מאמר הערבות, אות כב

נספח

11. חמש צרות שאירעו בי"ז בתמוז

שבעה עשר בתמוז, בו אירעו חמש צרות. נשתברו הלוחות כשירד משה מן ההר …, וזה היה בי"ז בתמוז. ונתבטל קרבן התמיד. והובקעה העיר בחורבן בית שני….ושרף אפוסטומוס הרשע את התורה. והועמד צלם בהיכל ע"י רשעי ישראל, וזה גרם חרבנו וגליותינו.

ספר קצור שולחן ערוך סימן קכא אות ד' – הלכות תענית צבור

12. חומה – שמירה מפני מחשבות זרות

ענין חומת אומר האר"י הקדוש שהוא אותיות תחום. היינו שלעם ישראל יש תחום עד כמה שמותר לחשוב, היינו שהאדם צריך להאמין שהקב"ה מנהיג את העולם בהנהגה של טוב ומטיב – אע"פ שאין אנו מבינים את זה. ובזמן שיש לאדם תחום הזה, אז יש לו חומת שהשונאים לא יוכלו להכנס אליו, שזו היא שמירה מפני מחשבות זרות. ומשום זה מכונה האמונה בשם חומה.

כתבי רב"ש – ב', אגרות, אגרת סח

13. משנאת חינם לאהבת חינם

…אם נחרבנו, ונחרב העולם עמנו, על ידי שנאת חנם, נשוב להבנות, והעולם עמנו יבנה, על ידי אהבת חנם…

אורות הקודש כרך ג' –רב קוק

הרצאות קודמות:
הרצאה בבית "קבלה לעם", 12.07.11
הרצאה בבית "קבלה לעם", 05.07.11
הרצאה בבית "קבלה לעם", 21.06.11

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/twTQY

One comment

  1. איפה נמצה בית הערבות במודיעין?
    האם יוקרן בו הסרט CROSSROADS?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest