דף הבית / המשבר ופתרונו / הפתרון / הפתרון 76 – כוח הכסף

הפתרון 76 – כוח הכסף

בימינו, כוח הכסף הולך ונעלם. אילו שכבות כלכליות יותר רגישות לתופעה, מה מהותה, מהו הכוח החדש שיניע את האדם ולמה זקוק האדם המודרני בחייו? (שיחה עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן והצוות הכלכלי)

תוכנית הטלוויזיה "הפתרון" בנושא "כח הכסף".

לצפייה/האזנה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

להורדה: | MP3 אודיו | MP4 וידאו |

קטעים מהשיחה:

כוח הכסף עבד עד שהתחילה המהפכה התעשייתית, כי אנשים היו מבזבזים את הכוח שלהם, והכסף שלהם וכוח הייצור שלהם לדברים שהם באמת היו צריכים.

כוח הכסף לא עובד אם לא הופכים אותו להיות לשווה ערך ברור ובטוח של השקעה שאדם חייב לחיים.

כוח הכסף צריך לעבוד רק בתנאי שאני זקוק לו כדי לכסות את החסרונות שלי הטבעיים פחות או יותר, שזה אוכל, מין, משפחה, לילדים שלי וכן הלאה, שאני חייב את זה אבל בצורה הכרחית. אם מגיעים אלי כל מיני סוכנים ומתחילים למכור לי ולהסביר לי שאני צריך את זה ואת זה, ואנחנו מתחילים לעבוד על העודף שאנחנו לא צריכים, זה כבר רצון מלאכותי שהם מעוררים בי, אז מרגע זה והלאה אנחנו מתחילים כבר לשבור את כל ההכרחיות של הכסף, והחברה האנושית מתחילה כבר להידרדר לכיוון של היום.

אנחנו חייבים לחזור להכרחיות. מה היינו יכולים לעשות אחרי המהפכה התעשייתית? לתת לכל אחד יכולת לעבוד מספר שעות הכרחי, כדי לכסות את עצמו בכל הדברים ההכרחיים ולא יותר. כל דבר יותר פסול, כאן כבר אנחנו שוברים את האיזון. אם היינו עושים כך, אז היינו כך נשארים. אבל מה אז היו עושים עם בני אדם? מה עושים היום עם בני אדם שהם נמצאים ברחובות ולא יודעים מה לעשות אתם?

זה לא שווה ערך של הדברים הדרושים לאדם. כסף זה מהמילה "כיסופא", כיסוי, מסך, הוא צריך לכסות את מה שאני צריך. מה צריך אדם נורמלי, מודרני בחיים שלנו, אני צריך לעבוד, אני צריך בית, בית לילדים, השכלה בשבילם, בית ספר, גן ילדים, כל מיני דברים, אני צריך שיהיה לי נופש, חופש, אני צריך דברים שיהיו בבית. בקיצור להגיע למצב שכולנו נקבל את הדברים ההכרחיים.

אחר כך הדברים ההכרחיים האלה, נראה לפי היכולת שלנו, יכול להיות שאנחנו נעלה אותם, יכול להיות שאנחנו ניתן כזה חינוך לאדם שהוא לא יצטרך יותר, הוא ירגיש את עצמו בצורה יפה, ונוחה, אפילו בפחות מקודם, שהוא לא זקוק.

עבור אלה שאין להם כסף, הם למעלה מהכסף. ועבור מי שיש לו כסף, זאת אומרת שהוא סופר, בשבילו זה לא נעלם, אלא כמה שהוא סופר זה מה שיש לו, זה הכוח שיש לו. ואצל ההוא יש כוח אינסופי שלא מוגבל בכסף.

זה סך הכול איך להתקיים ללא כסף. הם חיים יחד, יש כאלה קומונות, הם מחליפים דירות במקום לשכור בית מלון לזמן החופש, הם מחליפים ביניהם, אני נותן לך תמונה, אתה נותן לי סיר, יש שוק פשפשים, כל מיני דברים כאלו, זה ברור, אבל זו רק איזו מין הקלה. זו לא תקופה חדשה, זו לא גישה חדשה לחיים, הם בזה לא משתנים, הם רק מצאו לעצמם איזו הקלה.

תוכניות קודמות:
הפתרון 75 – מחקר החיבור
הפתרון 74 – המגזר העסקי
הפתרון 73 – חסכונות והשקעות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/TkJmf

2 comments

  1. איריס אשד

    בוקר מקסים לכם

    מדוע אין באפשרותי להפיץ את הבלוק שלו לאנשים שאין להם פייסבוק רק מיילים , אני מאוד רוצה לשלוח לעוד אנשים ואין דבר כזה לשלוח לחבר , אולי תוכלו להוסיף את זה .
    תודה לכם והמשך יום נפלא

  2. איריס שלום
    תודה על פנייתך, ניתן לשלוח במייל כשנכנסים לכל פוסט יש למעלה משמאל אופציות לשליחה בכל האמצעים.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest