העתיד כאן

ידיעה: התופעה העיקרית באנושות, היא פסימיות וחוסר ודאות. אף אחד אינו יודע מה יהיה, אבל ההידרדרות תימשך. כל פריצות הדרך הטכנולוגיות כבר התרחשו, איכות החיים החיצונית השתפרה, אך לא הפנימיות. אנחנו מוקפים בדברים נפלאים, אולם פנימיותנו לא השתנתה, אנחנו נשארנו יצורים אגוצנטריים פרימיטיביים, תלותיים מבחינה חברתית. ומשמעות החיים שלנו מסתכמת ביציבות כלכלית.

הטכנולוגיה מאפשרת לנו לחיות חיים יותר נוחים, אך לא יותר חכמים. אין דרישה למדע, כי הסתבר שהוא לא מספק תשובה גלובלית על השאלה – לשם מה? ואם יש פריצת דרך כלשהי, היא משאירה אחריה מיליוני אנשים מובטלים.

גם את האדם אין צורך לשפר, כיוון שבלתי אפשרי לשלוט על "סופרמן", וכך עלולים לאבד את עקרון השליטה כשיוצרים מחסור מלאכותי וגישה למשאבים ומערכת ערכים המבוססת על קניות וצבירת הון.

ההאטה בקִדמה מתרחשת מפני שהאנשים מתחילים להבין, שנכון להיום, אין בה טעם. הם מבינים שהחיים אינם משתנים, ובאופן כללי אנחנו מתקרבים למבוי סתום, והשאלה "מדוע" מקבלת ביטוי יתר.

כל היוזמות נכשלות, מפני שמלכתחילה לא הייתה להן משמעות. כי הן אינן משנות את חיי האדם.

הדתות "פשטו את הרגל", הן אינן מסוגלות להציע חידושים לרוח האנושית, הן הפכו לתאגידים עם מידת השפעה מסוימת על נתח שוק משלהן.

הפוליטיקה איבדה את השפעתה בגלל הבורות שהשתלטה על האליטות.

אנחנו "פשטנו רגל" והגענו להבנה שכל החידושים אינם משנים את משמעות החיים שלנו. הקשרים האינטרנטיים לא הוסיפו משמעות לקשר בינינו. אנחנו נוסעים יותר מהר עם נוחות יותר גדולה, אבל לאן? המדענים מבטיחים לנו חיי נצח, אך מתעלמים מהשאלה על משמעות החיים. אנחנו מייצרים תרופות נגד דיכאון, אבל מסרבים לדבר על הסיבות שגרמו לכך.

הפריצה בתחום הטכנולוגיה אינה יכולה להתרחש בלי מטרות נסתרות. נניח שאתם "כל יכולים", אז מה תעשו? בשביל מה תחיו? זאת המשמעות של המבוי הסתום בהתפתחותנו.

הפריצה הצפויה ביכולת לראות ולכוון בצורה שונה את הבחירה שלנו. היא תהיה קשורה לרעיונות של טרנס הומניזם, למשמעות חיים חדשה, למוסר חדש, לתודעה קולקטיבית חדשה.

ידיעות קודמות בנושא:
המוסריות מסדירה את חיי האנושות
נקודת פיתול – נקודת שבירה, בחירה, הסדר
משבר – נקודת המעבר לחברה החדשה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Z8NJh

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest