דף הבית / המשבר ופתרונו / דָלוּת הדור

דָלוּת הדור

דעה (אֵרִיך פְרוֹם, פסיכואנליטיקאי): הרצון הקפיטליסטי לחיות בתוך שפע היטה את האנושות מהדרך הנכונה. אנחנו התחלנו לשלוט על הטבע, ייצור מוצרים הפך עבורנו למטרה בפני עצמה, כמו גם הצבירה של עושר ותענוגים. גן עדן, זו חנות כלבו ענקית אין סופית, שבה כל הזמן מופיעים מוצרים חדשים ויש לך אפשרות לרכוש את כולם.

עבודתו של האדם הפכה לחסרת משמעות, אנשים רבים שונאים את עבודתם, לא רואים בה שום משמעות. המוכרים כופים עלינו סחורה חסרת משמעות.

גישה שיווקית חדרה לתוך התחום האישי, והתקשורת בינינו מזכירה חילופי סחורות בשוק, אנחנו נאלצים להיכנס לעִסקה של מכירת האישיות העצמית. הערך של האנשים נקבע באותו המחיר שהשוק מוכן לשלם. אם הם מוצאים את עצמם בלתי נדרשים, אז הם סובלים מנחיתות עצמית.

האהבה הפכה לנדירה עבורנו, אנחנו הקפנו את עצמנו בסנטימנטליות, בהתאהבות, מתמסרים לאשליות האהבה, לא חווים רגשות אמיתיים עמוקים, מפני שיש לנו עסק עם חפצים ואנו טרודים בהצלחה ובכסף. אנחנו יצרנו מעמד של אנשים משׂכילים, אבל מבחינה פנימית אנחנו מרוקנים לחלוטין. אתה הופך לחסר ערך אם אתה שונה מהרוב.

הדימויים שלנו על אושר אינם צריכים להסתכם בצריכה בלתי מוגבלת. הם צריכים להיות תוצאה של קשרים יצירתיים, אינטנסיביים ואמיתיים, של תשומת לב והיענות כלפי עצמך, כלפי הטבע, כלפי אנשים אחרים וכלפי כל הדברים שבעולם.

תגובתי: נאמר יפה, בצורה של קריאה, אך לא ניתן כל פתרון. הפתרון היחידי הוא לשנות את טבע האדם. אבל מאחר והוא אינו נמצא בידינו, אז רבים, על אף שמבינים שזהו הפתרון היחיד, אינם מדברים עליו. חוסר היכולת לשנות את האדם מתקבל בשתיקה. אבל כאשר הייסורים יתגברו ויתחיל לא סתם סבל של העבדות האגואיסטית, אלא מכות מצרים, אז אנשים יסכימו לבדוק את הפתרון שמוצע על ידי חכמת הקבלה – החינוך האינטגרלי.

ידיעות קודמות בנושא:
העתיד כאן
חדשות, כן! כלי תקשורת, לא!
המוסריות מסדירה את חיי האנושות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/rG7zE

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest