דף הבית / חינוך, ילדים / בציפייה לאושר

בציפייה לאושר

עכשיו אנחנו נמצאים במצב שהאגו כבר לא דוחף אותנו מאחור, מלפנים לא מושכת אותנו שום מטרה, ובאותו המישור שבו אנחנו נמצאים, הטבע בעצמו מזהיר אותנו מכל הצדדים, שאנחנו חצינו את כל הגבולות בניצולו, ושכך זה לא יכול להימשך. בכל יום נוסף שעובר אנחנו הורסים יותר ויותר את עצמנו, וכמו אגואיסטים קטנים וטיפשים איננו מרגישים שמחר לא יהיה לנו מה לאכול ולשתות, לא יהיה במה לנשום, אנחנו לא נוכל לספק לעצמנו אפילו את ההכרחיות.

אנחנו הגענו לנקודה חדשה, מעניינת מאוד, שבה צריכים להבין באיזה אופן אנחנו יכולים לשנות את עצמנו ואת היחס שלנו לעולם הסובב, לטבע, כדי לספק לדורות הבאים, לאנושות, את הקיום הנורמלי, כשמצד אחד, אנחנו נשתמש בצורה זהירה באוצרות הטבע, במסגרות הכלכלה, הצריכה החכמה, ומצד שני, ניתן לאדם מטרה, מוטיבציה, לפעול בצורה כזאת.

המטרה הזאת צריכה להבהיר לאדם שחיים מאוזנים ומוגבלים בצורה חכמה, הם מושכים, רצויים, הם ימלאו אותו, יתנו לו כאלה הרגשות מיוחדות, שכל שאר האפשרויות הקודמות שלו לא יוכלו לתת לו.

איפה אפשר למצוא כזאת מטרה מושכת, כזה חלום נוצץ, שהאדם יקום בשמחה והוא יעבוד בשמחה? מה גם שבחברה החדשה המאורגנת מחדש, אנשים יעבדו רק שעתיים שלוש ביום כדי לספק לעצמם את כל הדרוש, ויהיה להם הרבה זמן פנוי.

במה יעסוק האדם המודרני בכל שאר הזמן?! האם הוא ישכב על הספה, ישתה בירה ויצפה במשחק כדורגל בטלוויזיה?! במה הוא יעסיק את עצמו כך, שכל הצרכים האגואיסטיים שלו או הייאוש, ההתנכרויות, אפיסת הכוחות, יהפכו פתאום לרגשות חיוביים, יהפכו לדבר בהיר, שמח, ממלא. איך אפשר לעשות את זה?

כלומר, המצב הבא של האנושות מציב לפנינו מספר משימות: לתת לאדם התעוררות, מילוי בחיים הדי פשוטים, מוגבלים וההגיוניים שלו.

לשם כך אנחנו צריכים להעלות אותו, לחנך ולתת לו אפשרות להתמלא. במה? וכאן אנחנו מגלים באמת אפשרות חדשה – שהאדם יתחיל להתמלא במשהו נעלה יותר מאשר החיים הרגילים שלנו, מפני שלא יכול יותר למלא את עצמו באוכל, מין, משפחה. הוא לא יכול יותר למלא את עצמו בעושר, שליטה, כבוד ומושכלות, מפני שכל זה מגיע לסוף הגיוני מסוים. ונשאר לנו השלב השביעי הבא – ההתפתחות הרוחנית שלו שניצבת מעל לששת הרצונות הבסיסיים הקודמים.

ההתפתחות הרוחנית הזאת מסתכמת בכך, שהאדם מתחיל לגלות את דרגת הקיום הבאה שלו בחיבור עם האחרים.

מתוך שיחה על חינוך אינטגרלי, 25.05.2012

ידיעות קודמות בנושא:
סוף התפתחות האגו
לפני הבחירה
השלב הבא בהתפתחות האנושות

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/i16gc

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest