דף הבית / אקטואליה / אמור לי את מי אתה מעריץ, ואומר לך מה עתידך

אמור לי את מי אתה מעריץ, ואומר לך מה עתידך

אם נטמיע ערכים חיוביים בסביבה כך שהיא תוקיר ותכבד אנשים שמשפיעים לטוב, האדם ירגיש מה כדאי לו להעריך ומה לא, והעתיד שלנו ייראה אחרת. הכול תלוי בהשפעת הסביבה.

רובנו גדלנו על מיתוס של גיבורים הוליוודיים. רצינו לעוף כמו סופרמן, להיות חזקים כמו רמבו, להציל את העולם כמו ספיידרמן. כשהתבגרנו, זרקורי התהילה הופנו כלפי גיבורים אחרים. התחלנו להעריץ מוזיקאים מפורסמים, כוכבי קולנוע, ספורטאים מבריקים, דוגמניות על, אנשים בעלי כוח וכסף.

כולנו זקוקים לדמות שאפשר ללמוד ממנה, להיות חלק ממשהו גדול יותר, להרגיש שיש לנו כיוון ואנחנו לא תלויים באוויר. יש לנו צורך טבעי להערכה ולהערצה. את מי נעריך, מדוע ואיך, זה תלוי בסביבה שאנחנו נמצאים בה.

הסביבה קובעת את סרגל הערכים שלנו, היא משפיעה על האדם בכל רגע בחייו, בין אם הוא מודע לכך ובין אם לאו. כשאדם רואה שכולם מעריכים דבר מה, הוא ירגיש בודד וחריג אם לא יהיה כמו כולם. באמצעות הסביבה אנחנו יכולים לכוון את החברה שלנו לערכים החשובים והנעלים ביותר, בזה תלוי כל העתיד הטוב שלנו.

כלי התקשורת משחקים פה תפקיד חשוב. ככל שהם נותנים מקום רב יותר למושא ההערצה ומעניקים לו פרסום, כך הם משפיעים על דעת הקהל ומעצבים אותה.

ופה בדיוק הבעיה. המשבר שבו שורה החברה הישראלית היום – במשפחה, בחינוך, בכלכלה… – קשור קשר הדוק למה ולמי שאנחנו מעריכים: כסף, כוח, שליטה, מעמד… כלומר, בעיקר ערכים חיצוניים.

לא עובר יום בלי שערורייה חדשה של שחיתות ועוולה, ואנשים ממש מיואשים מהמצב ומרגישים שאיבדו את ארצם. זו תוצאה ישירה של מה שהחברה הישראלית מעריכה ומעריצה. מצד שני, אפשר לראות במצב הזה נקודת היפוך. ביוונית המילה "משבר" פירושה גם לידה. המשבר הנוכחי הוא הזדמנות מיוחדת לחולל שינוי מהותי בחיינו.

אנחנו יכולים לבסס את החיים שלנו על ערכים אחרים, פנימיים ונעלים יותר – ערכים של נתינה והשקעה בחברה עצמה. כך תיבנה הצורה החדשה של החברה, והגיבורים שלנו יקבלו צביון שונה. בחברה כזו האדם ירגיש בטוח, מוגן וחזק. הוא יהיה קשור ומחובר אל אנשים רבים מתוך יחס של הערכה ודאגה הדדית. אז בואו נחווה את החיים כהרפתקה נעימה ויפה, זה אפשרי וזה תלוי רק בנו.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/oKm7g

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest