איפה החופש שלי?

קפיצה

שאלתו של שלמה: האם לפעולות שלנו בעולם הזה יש השפעה לעולמות עליונים?

תשובה: יש רק פעולה אחת שבה מתבטא חופש הבחירה – לקבל חשיבות לתכונת האהבה והנתינה מהסביבה (רב, ספרים וחברים), ואת ההבנה שתכונה זו ניתנת להשגה רק באמצעות האור העליון. כל יתר הפעולות, בכל העולמות – אינן חופשיות, "לא שלנו".


שאלתו של אורן:
אני לומד כבר קרוב לשנה, וקראתי הרבה ספרים שכתבת. בהתחלה הייתה הרבה התפעלות מחומרי הלימוד שעוררו בי מחשבות ורגשות שונים. היום אני במצב שאני אדיש לחלוטין לחיי הגשמיים, אבל גם מהחומר הנלמד אני כבר לא מקבל שום התפעלות. מה עושים?

תשובה: זה שאין התפעלות מהעולם שלנו – זה טוב! אך על ההתפעלות מהעולם הרוחני צריך להילחם. מקבלים אותה רק מהסביבה (רב, ספרים וחברים). לא תמצא אותה בתוכך, אלא רק בסביבה הנכונה. רק במידה שבה אתה רוכש מהסביבה חשיבות של המטרה הרוחנית, אתה יכול להתקדם לקראתה.

"יש חירות לרצון לבחור מלכתחילה בסביבה כזו, בספרים ומדריכים כאלו, שמשפיעים לו שכליות טובות… לכן, המתאמץ בימי חייו ובוחר בכל פעם בסביבה טובה יותר, הרי הוא ראוי לשבח ולשכר. וגם כאן, לא מטעם מחשבותיו ומעשיו הטובים, הבאים לו בהכרח בלי בחירתו, אלא מטעם התאמצותו לרכוש לו סביבה טובה, המביאתו לידי המחשבות והמעשים האלו" (בעל הסולם, מאמר החירות).

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/85tfE

One comment

  1. מתוך מאמר "החרות" של בעל הסולם

    אני יושב, אני מתלבש, אני שח, אני אוכל. כל זאת – לא משום שאני רוצה לשבת כך, ואני רוצה להתלבש כך, ולדבר כך, ולאכול כך. אלא מכיוון שאחרים רוצים, שאשב ואתלבש ואדבר ואוכל בצורה זו. כל זה לפי רצונם וטעמם של החברה, ולא רצוני החופשי. יתר על כן, אני עושה כל אלה על פי רוב בניגוד לרצוני, כי יותר נוח לי להתנהג בפשטות בלי שום עוֹל, אלא שאני משועבד בכל תנועותיי, ואסור בכבלי ברזל, בטעמים ונימוסים של אחרים, שהם החברה. אם כן אמרו נא לי, היכן חירות הרצון שלי?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest