דף הבית / חינוך, ילדים / תופעה מדהימה!

תופעה מדהימה!

שאלה: שמתי לב שהישראלים מהר מאוד עוברים לרגשות. לדוגמה, ברוסיה אדם התרגל לפתור את הדברים בעזרת השכל וכשאני שואל אותו: "מה אתה מרגיש?" – הוא עונה על השאלה בשאלה: "מה זה רגשות?".

אולם בזמן הסדנה של החינוך האינטגרלי שנערכה לאנשים רגילים, לא הייתי צריך להסביר זאת. אולי זו תופעה של השפעת השדה האינטגרלי הכללי?

תשובתי: אני חושב שזו לא רק השפעה של השדה הכללי. אם אתם לא מתעסקים עם פוליטיקאים, פעילים חברתיים גדולים, מנהיגים שונים שהפכו להיות כל כך מוגבלים בחשיבה היצירתית מפאת סוג הפעילות שבה הם עוסקים, אז כל השאר מהר מאוד, בצורה קלה מאוד עוברים לרגשות. ניתן לראות זאת לפי התוצאות מ"השולחנות העגולים" שנערכו.

מה גם, שניתן לפגוש שם יריבים בולטים: נאמר, נציגים ערביים ממה שנקרא "השטחים הכבושים" וסטודנטים מתל אביב שמנוגדים להם בצורה מוחלטת, בדואים מהנגב וכו', כלומר אלה יכולים להיות פרופסורים ולידם עולים חדשים מאתיופיה, אפריקה, ולפתע מתגלה שהגישה האינטגרלית מביאה אותם למכנה משותף כזה, שלדוגמה, לאחר 40 דקות של שיחה אתה כבר לא רואה הבדל ביניהם.

זוהי תופעה מדהימה! לא ניתן להסביר אותה על ידי שום דבר, אלא רק באופן כזה, שבתנועה אל עבר השיתוף אנחנו נכנסים להשתוות עם הטבע שמתחיל להתגלות בתוכנו בדרגה הבאה, שמורגשת היום בעולם כלא רצויה, כמשבר וכו'. ולמעשה, אם אנחנו הולכים לקראתה מתברר שכאן מתגלה בנו איזה שהוא כוח חדש, אפשרויות חדשות, כוונון פנימי חדש של הטבע…

אנחנו לפתע קופצים על פלטפורמה חדשה שנעה לאיזה שהוא כיוון ולכולנו נהיה קל ופשוט. וכתוצאה מהשיתוף החדש שלנו שיצרנו ממש תוך 30 – 40 דקות אנחנו יכולים להגיע להסכמים, לפתור איזה שהן בעיות. אנחנו רוצים להישאר בהרגשה הזאת. צריך בהדרגה לטפח, לפתח אותה, ואז היא תהפוך עבורנו לדבר החשוב ביותר בחיים.

דבר ראשון, כמובן, צריך לספק לכולם תנאים בסיסיים לקיום: מזון ודיור. אבל בעיקרון, מלבד הדבר הזה, שנחוץ מבחינה פיזיולוגית עבור האדם המייצג את עולם החי, כל השאר יוערך דווקא מנקודת מבטה של השותפות והשמירה על השותפות הזו. השמירה על השותפות הזו על הביטחון המשותף, התמיכה המשותפת, שיתוף הפעולה, החום, הביטחון – כל מה שהאדם מרגיש בתת מודע כתוצאה ממה שהוא השיג בקשר הזה – יהיה הדבר החשוב בשבילו.

הוא, בלי להצטער, יוותר על כל המותרות, רק שתישאר ההרגשה והוא יתקיים בה, יחיה בה, שיהיה לו את כל מה שהכרחי לחיים והחשוב ביותר ההרגשה של עצמו בסביבה חמה, בהסכמה. כיוון שכאן הוא מתחיל להרגיש ביטוי של כוח מיוחד, תכונה מיוחדת. זה מגיע מהטבע הגלובלי האינטגרלי שמתחיל להשפיע עלינו בצורה כזו.

מתוך תוכנית מס' 36 על החינוך האינטגרלי, 30.05.2012

ידיעות קודמות בנושא:
דרך המשקפים של המבט האינטגרלי
רגש משותף, שכל משותף ולב משותף
ייחודיותה של המציאות האינטגרלית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/6ES5u

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest