דף הבית / המשבר ופתרונו / שקיעת הקפיטליזם

שקיעת הקפיטליזם

דעה: במאה ה-20 הסוציאליזם הצליח להוכיח רק יתרון אסטרטגי אחד, העדר משבר של ייצור יתר. הדבר מנע ניכוס פרטי של הערך המוסף, שכולו הושקע בהתפתחות המדינה ובהגנתה.

את היתרון האסטרטגי השני, "ייצור חברתי מתוכנן בניהול של יחיד", הסוציאליזם לא הצליח לממש. לא ניתן להתמודד עם נפח כזה של מידע ולנהל את המדינה כולה באופן ידני. תחת שלטון קפיטליסטי, השוק עצמו מנהל הכל באופן אוטומטי. בימינו, הודות לקיברנטיקה, אפשר לייצר בצורה מתוכננת את כל התוצרת על פני כל כדור הארץ. כך עובדים התאגידים הגדולים יחד עם מפעלי הייצור שלהם וענפיהם השונים, מתחום החלל ועד הקוסמטיקה, התאגידים עובדים בצורה קפדנית לפי תוכנית. אבות הסוציאליזם לא ניצלו את הידע הזה, בעוד שמייסדי הקפיטליזם ידעו לנצלו היטב. יחד עם זאת הקפיטליזם גוסס, ולסוציאליזם יש אפשרות לרשת את מקומו.

תומכי הקפיטליזם טוענים שהאדם מטבעו מתנגד לסוציאליזם, מתנגד לשוויון ולצדק, הוא רוצה לשלוט, להיות עשיר ולנהל, ובמסגרת הקפיטליזם הוא יכול להשיג מטרות אלה. בימינו הקפיטליזם מיצה את עצמו וכל התכונות החייתיות של האדם שנוצלו על ידי הקפיטליזם, כבר לא יכולות לתרום להתפתחותה של הציביליזציה. האדם נאלץ להתפתח, להיות אדם בעל תבונה ולהימנע ממלחמות, ניצול ושקרים.

תגובתי: האגואיזם מיצה את עצמו, נשארה לנו רק האפשרות להשתמש בו בצורה הפוכה, בניגוד לעצמנו. האור העליון נותן לאדם כוחות להשתמש באגו שלו בניגוד לעצמו, כך שהאדם מקבל אבל למען אדם אחר, זה נקרא "להשפיע". כאשר לנין גילה שלצורך בניית תוכנית מדינית ותיאומה בין כל האלמנטים של המשק הלאומי, יידרשו כל שעות העבודה של אוכלוסיית ברית המועצות, הוא איבד כל עניין בסוציאליזם. הודות להתפתחות הטכנולוגית בימינו בקנה מידה עולמי, אנחנו יכולים לעשות זאת. המשבר יביא אותנו לשינוי אמיתי של מבנה החברה!

 

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/Mp2EK

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest