שני מצבים

מתוך שיעור מס' 3, כנס קרסנויארסק

שאלה: חשוב לנו מאוד להחליף מהר את המצבים הפנימיים. מצב מספר אחד, זה "אין עוד מלבדו". ומהו המצב השני? כי שינוי מצבים מצריך לפחות שניים.

תשובתי: כנגד המצב של "אין עוד מלבדו" נמצא המצב ההפוך לו, האגו שלי. מה עוד יכול להיות?

אתה כמו משה, שנמצא בין הבורא לפרעה ושניהם מענים אותו. הבורא אומר לו: "בוא אל פרעה". ואילו הוא המסכן, עומד ואינו מסוגל להחליט: "לאן אני אלך? לאן אתה מושך אותי, אל הנחש הענק הזה?". ואילו הבורא בכוונה במקצת דוחף את משה אל האגו, מפני שרק כאשר אתה עומד מולו, אתה זקוק לבורא. כלומר הבורא דוחף אותנו אל התהום, כדי שאנחנו ניאחז בו. וכל זה, זוהי העבודה בגלות מהרוחניות, כי אנחנו נמצאים בניתוק מאחדותו של הבורא.

המצב של "אין עוד מלבדו", זה לא שמחה, אלא מתח עצום, כדי לא ליפול ולפתח הלאה את המצב הזה, כי ברגע שאתה עוזב אותו, זהו! הוא נעלם.

לכן אני מאחל לך להיות כל הזמן רק במצב אחד כזה. אין צורך במצב השני, כי הוא הרי מנוגד לראשון, הכול מתנתק בתוכו, אתה לא רואה אף אחד ושום דבר שמנהל את העולם שלנו, ומתחיל בעצמך להמציא משהו.

וכדי לגלות את "אין עוד מלבדו" צריך להשתמש בעיקרון "אם אין אני לי מי לי".

שאלה: למעשה אנחנו עוברים המון מצבים שונים…

תשובתי: אין המון מצבים. ישנם או הבורא או אני. אין יותר שום מצבים! מי קובע את המצב? או שאני מבין, רואה בבירור, מרגיש בצורה ברורה בכל תא שלי, שכל מה שמסביב זה הבורא. או שאני חושב שהכול תלוי בי ועוד באיזה שהם מקורות. אחד מהשניים! לא יכול להיות שלישי: או האגו, או הבורא.

שאלה: כלומר, אם אני נאחז בבורא כמו קרצייה, אז שום דבר יותר לא מדאיג אותי, ואני לא מחליף את המצב הזה בעד שום דבר?

תשובתי: זה לא ששום דבר לא מדאיג אותי. זהו מתח תמידי שלא מאפשר לך להרפות, לא לפספס, לא לפספס, לא לפספס. אבל אם הקבוצה עוזרת לך, אז זה הופך למסע נעים, מפני שיחד עם האחרים, כאשר כל אחד עוזר, כל אחד פועל, כל אחד מעורר, אתה נפתר מהמתח.

אתה בכל מקרה לבד לא יכול להחזיק מעמד במצב הזה. אבל כאשר הקבוצה מקיפה אותך, אז מתחילה העבודה המשותפת שלכם. והבורא, במקום להאיר לך אישית באיזו קרן קטנטנה של אור, מתחיל להתגלות ביניכם כמגוון שלם של רגשות, כיָם שמלא על גדותיו.

ועל מישור הכוחות הזה שביניכם, אתם מתחילים לשחק איתו. אבל זהו כבר משחק קל. כי הוא קשה כל עוד אתה נאחז אישית בבורא. ואילו עכשיו אתם כבר מרגישים אותו ביניכם, אתם מתחילים לשחק עם התכונה הזאת: איך אפשר להגדיל אותה, לשנות את צורתה, היא בידיים שלכם.

מתוך שיעור מס' 3 בכנס קרסנויארסק, 14.06.2013

ידיעות קודמות בנושא:
אין עוד מלבדו: פלירט של אוהבים
האותיות שהתעוררו לחיים
לוותר על ה"אני" הנוכחי

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/DODzF

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest