שמיעה רוחנית

כנס החינוך האינטגרלי, סדנה מס' 5

שאלה: בתנועה שלנו ישנן שתי דרכים: דרך טובה ודרך של ייסורים. האגו שלי לא רוצה להתכופף בפני הזולת. איך אפשר לחייבו ללכת בדרך הטובה? כי אני הרי מבין שייסורים זה לא טוב.

תשובתי: אתה לא תוכל לחייבו, כל עוד הקבוצה לא תשכנע אותך בזה. אתה תתנגד בעקשנות כמו חמור, תיאחז בכל הכוחות באגו, ולא תוכל בעצמך לשנות את דעתך לטובה.

בשלב ההתחלתי אנחנו מבטלים את הדעה שלנו תחת ההשפעה של כל מיני מכות. ואחר כך אנחנו יכולים לבטל אותה, לרכך אותה, לשנות אותה רק תחת השפעת הקבוצה. הקבוצה צריכה ללמד אותך איך להתייחס לבעיה שלך.

שאלה: אבל הקבוצה מורכבת מאנשים כמוני.

תשובתי: זה אתה סבור כך: "מי הם בכלל? מה הם מבינים, יודעים? הם, זה כלום!". לכן אתה יושב בתוך הבעיות שלך.

אתה צריך להעלות ולהגדיל כל חבר כגדול הדור. ואז אתה תראה שאפשר לשמוע מהם. תופיע אצלך אוזן אחרת, לא בהמית, אלא רוחנית. אתה תתחיל לתפוס ולהבין את המילים והמחשבות שלהם בצורה אחרת לגמרי, אתה תרגיש אותן אחרת בתוכך אם תתחיל להעלות ולהגדיל אותם כגדולים. בזה כל הבעיה.

אני כל הזמן מקבל מהתלמידים שלי תשובות לשאלות שעליהן אני בעצמי לא יכול לענות. אני לא מתבייש להודות בזה. נאמר: "הרבה למדתי מרבותי ומחבירי יותר מרבותי ומתלמידי יותר מכולן". (תענית דף ז' ע"א). אתה צריך להשפיל את עצמך בפניהם, ואז תופיע אצלך האפשרות לשמוע אותם.

מתוך סדנה מס' 5 בכנס החינוך האינטגרלי, 04.02.2014

ידיעות קודמות בנושא:
גלגלי שיניים המשומנים באור
כבוד גדול להימצא בחברת כאלה אנשים גדולים
תוריד את האף, תעלה את הקבוצה

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/bKBGA

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest