שלבי ההתקדמות

מתוך הכנס הווירטואלי במוסקבה, שיעור מס' 1

שאלה: כאשר התחלנו לעסוק בחכמת הקבלה בערך לפני כחמש שנים, אנחנו ספגנו בשקיקה את השיעורים שלך, העתקנו ציורים ושרטוטים, ולמדנו אותם בתשומת לב רבה.

עכשיו נוצרת התחושה שהחומר עצמו כבר לא כל כך מעניין תלמידים החדשים, אלא הוא הופך להיות אמצעי להעברת איזה שהן תחושות רגשיות. האם זה נכון?

תשובתי: כשאנו לומדים את חכמת הקבלה, אנחנו עוברים כל מיני שלבים של התפתחות פנימית.

תחילה אנחנו בכלל לא מבינים ולא יודעים שום דבר. פותחים לפנינו איזה ספר, אנחנו מהנהנים בראש כמו ילדים קטנים ועושים רושם שהכול מובן לנו. אולם למעשה זה לא כך, מפני שמה שנתפס היום על ידינו כדברים בסיסיים לחלוטין, עבור המתחילים זה נראה לגמרי לא טבעי, גלובלי ולא מובן.

כאשר האדם נכנס למדע הוא מנסה להבין אותו באופן טכני: כאן זה אחד פלוס אחד, פה זה "מסך", שם זה "אור חוזר". כולנו קצת מבינים בטכנולוגיה, ובמידה מסוימת זה יותר מובן, יותר קרוב. אנחנו קושרים הכול לווקטורים שונים. אני משרטט בכוונה כדי שיהיה לנו קל יותר להבין את החומר.

בעל הסולם בשנות ה – 20 של המאה הקודמת הוציא לאור אלבום של העולמות הרוחניים, בסך הכול עשרה עמודים, מפני שבזמנו היו מעט מאוד אנשים בעלי הבנה טכנית. והיום ההרכב של האנשים הוא אחר לגמרי. רוב האנשים שמגיעים אלינו הם אנשים עם השכלה טכנית. ולכן קל ונוח להם להבין הכול.

צריך לתת לאדם זמן להסתגל למצב החדש, למילים ולמושגים החדשים. לכן בהתחלה צריך להגיש לו את חכמת הקבלה דווקא בצורה כזאת קלה. לפחות קל לו יותר לתפוס ולהבין את המושגים: צמצום, גילוי, חמש בחינות, חמש ספירות וכולי.

ואחר כך מגיע השלב הבא, כאשר בתוך האדם נפתחת במקצת ה"נקודה שבלב" ומתחילה את תנועתה. הוא כבר יותר מרגיש ומבין שזה שייך לכאן, והדבר ההוא נובע משם, וכולי. זה כבר מתחיל לעורר אותו מבפנים.

ומייד מופיעה בתוכו בעיה, הוא רוצה להרגיש יותר ויותר. עכשיו פשוט אי אפשר לנתק אותו מהמאמרים. הוא קורא אותם, דן בהם, מעביר דרכו, חווה אותם.

אחר כך אחד עם השני מתאזנים בהדרגה. וכל זה קורה בערבוביה עם המצבים של עלייה וירידה וכל מיני בעיות וחריגות שמתרחשות בקבוצה.

בסופו של דבר, תחת השפעת ההנהגה העליונה כל זה מתחבר לעיצוב שלו כאדם עם מטען רוחני מיוחד.

לכן כל השאלות שלכם מבוססות בינתיים על חוסר איזון פנימי בין הלב והשׂכל בתנועה הרוחנית.

אבל עוד מעט הוא יבוא. אתם תוכלו לנהל את המצבים הרוחניים שלכם: את הרצון שלכם, את הפעולות שלכם, את הכוונה שלכם, את ההרגשה שלכם. אבל בינתיים זה תהליך ביניים והוא דורש תקופת רגיעה מסוימת.

שאלה: הסטודנטים של היום עוברים מהר מאוד את השלב הראשון, ולעיתים נדמה לי שאנחנו אפילו בולמים אותם, בכך שחושבים שהם יתחילו להרגיש את הכול אחר כך. נדמה לי שהם כבר מרגישים.

תשובתי: מאוד יכול להיות. אני לא מלמד תלמידים חדשים, ובהחלט אפשרי שאתה צודק. מה גם שבין האנשים שחיים בישראל, באירופה, בארה"ב ובאמריקה הדרומית בכל זאת קיים הבדל. חמשת ההרכבים הגדולים האלה של החברים שלנו ושל תלמידיהם הם שונים מאוד. הם עוברים באופן שונה את כל השלבים, נכללים בהם באופן שונה, אבל בזה כל היופי, אנחנו באופן הדדי משלימים זה את זה בקבוצה העולמית שלנו.

מתוך שיעור מס' 1 בכנס הווירטואלי במוסקבה, 13.12.2012

ידיעות קודמות בנושא:
לאזן את הרגשות ואת השׂכל
אלף נכנסים לחדר וכולם יוצאים אל האור
השלבים הראשונים של ההתקדמות הרוחנית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/a61Q2

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest