דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / הדת בראי הקבלה / שישה ימים, מיליארדי שנים

שישה ימים, מיליארדי שנים

שישה ימים, מיליארדי שנים
שאלה:
בתורה כתוב שהכול נברא בשישה ימים, "ששת ימי הבריאה", ואתה מדבר על מיליארדי שנות התפתחות היקום. איך הקבלה יכולה לסתור את התורה, הרי היא חלק מהתורה?

תשובה: במאמרו "בקורת למרקסיזם" בעיתון "האומה" כותב בעל הסולם:

"ויש לדעת, שהחוק הזה הוא חוק מקיף לכל הבריאה כולה; ועליו נבנו כל מערכות הטבע כולה; הן הבלתי אורגנים והן האורגנים עד למין האנושי בכל תכונותיו האידיאליים כמו החומריים; בכל אלה אין לך דבר שלא יעבור תחת חוק הברזל של התפתחות הדרגתי, המסובב ובא מכוח התרוצצות של שני כוחות זה בזה:

כוח פוזיטיבי דהיינו כוח בונה, וכוח נגטיבי דהיינו כוח שולל ומהרס – ועל ידי מלחמתם הקשה והתמידי זה בזה נמצאים יוצרים ומשלימים את כלל המציאות בכללו וכל פרט של המציאות בפרטיותו. וכאמור למעלה, שכח השולל המתגלה בכל מצב מדיני בסופו, הוא המגביה אותו להמצב שהוא יותר טוב ממנו, וכן הולכים המצבים בזה אחר זה, עד שהוא מגיע על שלמותו הסופי.

וניקח לדוגמא את כדור הארץ, אשר תחילה היה רק כדור גזי דוגמת ערפל, ועל ידי כוח המושך שבתוכו ריכז במשך תקופה מסוימת את האטמים שבו לתוך חוג יותר צר, שבתוצאה מזה, נתהפך כדור הגזי לכדור אש נוזלי; ובהמשך תקופות של מלחמות נוראות של שני הכוחות שבכדור הארץ, הפוזיטיבי עם הנגטיבי. – גבר כוח קרירות שבו על כוח האש נוזלי וקירר איזה קליפה דקה מסביב הכדור ונתקשה שם. אכן עוד לא שקט הכדור ממלחמות הכוחות;

ובהמשך איזה תקופה גבר שוב כוח האש הנוזלי והתפרץ ברעש גדול מתוך בטן הכדור ועלה ושיבר את הקליפה הקרה והקשה לרסיסים; וחזר הכדור לאש נוזלי. ושוב התחיל תקופה של מלחמות חדשות עד שבסוף התקופה, גבר שוב כוח הקרירות על כוח האש וקירר שנית קליפה קרה וקשה מסביב הכדור; והפעם הייתה הקליפה יותר עבה ויותר מסוגלת להחזיק מעמד נגד ההתפרצויות של הנוזלים מתוך בטן הכדור; והייתה כוחה יפה לתקופה יותר ארוכה; אמנם בסופה שוב נתגברו הנוזלים והתפרצו מתוך בטן הכדור ושברו את הקליפה לרסיסים; ושוב נחרב הכל ונעשה לכדור נוזלי.

וכן נתחלפו התקופות בזו אחר זו; ובכל פעם שגברה כוח הקרירות נעשה הקליפה שכבש לו עבה ביותר עד שבסוף – נתגברו כוחות הפוזיטיבים על הנגטיבים ובאו לידי הרמוניה מוחלטת; והנוזלים לקחו מקומם במעמקי האדמה; והקליפה הקרה נתעבה כל צרכה מסביב להם – ונתהווה אפשריות ליצירת חיים אורגנים עליה כיום הזה".

…על איזה "ששת ימי הבריאה" מדובר כאן? כדאי להתחיל להבין מה שמסבירים המקובלים – התורה מדברת ב"שפת הענפים" – כלומר, לא על החומר אלא על הכוחות שיוצרים ומפעילים את החומר. את הכוחות הללו הם מכנים בשמות של העצמים שאותם הם יוצרים ומפעילים.

להרחבה: עיינו בתלמוד עשר הספירות, חלק א, הסתכלות פנימית

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/ZYTm4

3 comments

 1. אסתר המלכה:)

  האם בעל הסולם השיג את הידע הזה כתוצאה מהשגה רוחנית?

 2. גם היזיקאים הגיעו למסקנה שהאגו האנושי הוא קצת בעייתי:

  מרצה בכיר באוניברסיטה פונה לכיתה: "אתם יודעים, במהלך המחקר שלי כאסטרופיסיקאי, הגעתי למסקנה שהמין האנושי הוא טעות של היקום."

  ואז הוא עוצר לרגע, מסתכל על הקהל, ואומר : "אבל אני אופטימי – היקום עוד יתקן…"

 3. אני כל כך מאושרת כשאתה מצרף קישורים לתע"ס,

  תודה רבה מלב הכלי העולמי שלנו.

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest