"קדושים תהיו…"

בפרשת השבוע "קדושים" מדובר על כך, שכולנו צריכים להגיע לדרגת קדוּשה.

"קדשים תהיו כי קדוש אני ה' אלהיכם", כלומר לגמרי מנותק מהאגו. האדם אינו יכול להיפטר מהאגו שלו, אבל הוא יכול לאט לאט להתעלות מעליו עד לדרגת קדוּשה, ולהפוך את כל עומק האגו לאלטרואיזם, להשפעה ואהבה. יחד עם זה, האגו לא נעלם לשום מקום, אבל הודות לעלייה מעליו אנחנו משיגים את המדרגה הזאת.

הרצון לצאת מהאגו מופיע עקב השפעת הלחץ החיצוני שבאדם, וזה תלוי בנוכחות של הנשמה בתוכו. אז הוא מתחיל לעלות יותר ויותר למעלה, עד שמשיג את דרגת ה"בינה" במלואה, תכונת ההשפעה, תכונת הקדוּשה, ומתחיל לבצע את החוקים שמצוינים בתורה.

ואחר כך הוא מתקדם הלאה, מפני שזה עדיין לא גמר התיקון, אלא רק ההתחלה, החלק הראשון שלו.

הביצוע של כל אחד מחוקי התורה זה עיבוד האגו, שבו האדם מתחיל להשתמש באופן הפוך לאגו. אם מקודם הוא רצה לקבל ולהרגיש תענוג מזה שהוא מנצל את האחרים, אז עכשיו להיפך, הוא מנצל את עצמו למען האחרים. זה נקרא "לקבל על מנת להשפיע".

שאלה: האם מדובר בתורה על האופן שבו מתרחש העיבוד של האגו?

תשובתי: בעיקר מדובר בתורה על עלייה מעל האגו. החלק הראשון של התורה מוקדש להשגת הקדוּשה. ואחר כך כבר מסופר בה על הכניסה לארץ ישראל ועל תיקון האגו, אבל רק באותה הצורה שזה נחוץ לעָם ישראל, עבור אלה שעוברים את המצב הזה. מה שנוגע לתיקון כל העולם, אז על זה לא מדובר בתורה, אלא בספרי קבלה אחרים, בספר הזוהר, וכדומה.

שאלה: יוצא, שהתורה אינה כתובה עבור כל העולם?

תשובתי: במקור, התורה מיועדת לכל העולם, כי היא כתובה בכזאת שפה אוניברסלית, שכל האנושות קוראת אותה. אבל כדי להשתמש בטקסט הזה באופן ישיר, אנחנו צריכים להיות באותה רמה של קדושה, שממנה, נניח, משה כתב את התורה. לכן אנחנו לא מבינים מה כתוב בה.

שאלה: כלומר, רק לאחר העלייה מעל האגו, אנחנו מתחילים באמת להבין ולהרגיש על מה מדובר כאן. כיצד מתרחשת העלייה עצמה, במודע או שלא במודע?

תשובתי: האדם צריך לפעול באופן מודע. בתורה ניתנת הוראה "קדושים תהיו", כלומר כל הזמן תלכו אחרי החוק הזה. לכן אנחנו צריכים לשלוט באופן מלא על האגו ולהביא אותו לדרגת קדוּשה.

מתוך התוכנית "סודות הספר הנצחי", 09.04.2014

ידיעות קודמות בנושא:
מבחן על תכונת הקדושה
כניסה לקודש הקודשים
ללמוד לעבוד עם האגו

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/7q86Q

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest