דף הבית / קבלה לעם / יהדות וקבלה / הדת בראי הקבלה / קבלה – פילוסופיה – דת

קבלה – פילוסופיה – דת

photo_rav_gh70_307.jpg

חוכמת הקבלה מגלה לאדם את טבע העולם הזה ואת העולם העליון כעולם אחד שלם, ולכן מלכתחילה היא הייתה צריכה לספק את התשובות לכל שאלות האדם על העולם, על החיים, על מטרת החיים, ועל השגת מטרה זו. חוכמת הקבלה מדברת על כל הבריאה, ולכן היא הייתה צריכה לכלול בתוכה את כל ההתפתחות החברתית, התרבותית והכלכלית של העולם הזה.

העניין הוא, שאפשר להשתמש בחוכמת הקבלה בצורה כזאת רק בזמן גילוי התמונה האמיתית של העולם, של החלק הנסתר שלו. ואם החלק הנסתר של העולם נסתר, אז גם חוכמת הקבלה נסתרת מהאדם. הרי האדם לא רואה ולא מרגיש על מה היא מדברת. לכן כל הדורות שעסקו בחוכמת הקבלה, עסקו בה רק כאלו ששאפו לגלות את העולם הנסתר, או כאלו שכבר השיגו אותו.

היוונים הקדמונים לקחו מהנביאים כמה מעקרונות הקבלה ויצרו מהם "מדע" משלהם לחקר העולם. הם קראו ל"מדע" הזה בשם "פילוסופיה" – פילוס סופיאס ((philos sophias, שפירושו אהבת החכמה, כיוון שחשבו שה"מדע" הזה יחקור את הבנת טבע העולם על ידי האדם, שהוא חלק מהעולם הזה. לכן עד עכשיו, תואר דוקטור בכל מדע נקרא PhD – "דוקטור לפילוסופיה". זאת אומרת, הפילוסופיה כוללת בתוכה את כל המדעים.

לאחר מכן, כאשר התפתחו הדתות, גם הן ניסו לתאר כביכול את תמונת העולם, כל אחת במושגים שלה. במאה האחרונה, כאשר התפתח המדע, הוא התחיל לתאר בעצמו את תמונת העולם ובכך החליף את הדת.

הדת בונה את הסבריה על חזון של אנשים מיוחדים, על גילוי, ואילו כשהמדע מתאר את התמונה המדעית של העולם, הוא מתבסס על מחקרים של מדענים. מדענים מציגים הנחה על מודלים אפשריים בטבע, בודקים את האמיתות שלהם, מפריכים או מוכיחים אותם. תיאוריות מדעיות מניחות, שהתשובות לשאלות יכולות וצריכות להימצא רק בדרך ניסיונית. רק ניסוי יכול לקבוע, האם הנחה כלשהי (תיאוריה, מודל) היא נכונה.

אם הדתות היו נוצרות על ידי גילוי הכוח העליון לאדם, כמו שנוצרה חוכמת הקבלה, אז הן היו מוחלטות, ולכן קבועות. אבל כיוון שבדומה לאופן שבו הפילוסופים ביוון העתיקה קיבלו חלק מהידע הקבלי, גם הדתות קיבלו רק מידע חלקי מהקבלה, ולכן תחת השפעת האגואיזם שמתפתח באדם, הדתות משתנות.

לינק מקוצר למאמר: https://laitman.co.il/NwItB

2 comments

 1. הנשים המחכות בסבלנות

  תודה רב מאמר מאוד ברור ומבהיר.

 2.  בזמננו, לאחרי שבמשך הדורות ניסו כל הדרכים השונות להחזיק דרכם את עם ישראל – הדרך של "רחמנא ליבא בעי", "להתאים" את התורה לפי הזמן…,כמו הדרך שלכם,  לקשר את בנ"י עם שפה מיוחדת, להתנהג "ככל הגוים בית ישראל" וכיו"ב – ולא הצליחו, הוכח שדרך היחיד לזה היא הדרך שמפורש בתורה שניתנה במ"תקיום מצוות מעשיות! והרי דרך זו ניסו ולא השתנה כבר למעלה משלשת אלפים שנה! זה אותו יום השבת ואותם בהמות לא-טהורות וכיו"ב. ובתקופה זו, ש"נערים פני זקנים ילבינו" ו"בת קמה באמה וכלה בחמותה", יש לנצל א"ז לטובה, ולבוא לצעירים, שמחכים לזה, ולומר להם, בדברים היוצאים מן הלב, אמת זו בלי צביעות!, וזה יפעל עליהם שלא יתביישו (כמו הוריהם) להכריז בגלוי שהם יהודים שומרי תומ"צ! ולא מתפעלים ממה יאמרו הגוים וכו', וזה מה שיביא נח"ר אמיתי להורים.ולהורה האמיתי שלנו, אבינו שבשמיים, שיתגלה במהרה, היום אם בקולו נשמע.

  אפשר לכוון את כל הכוונות שבעולם,אבל אם המצווה לא נעשתה פיזית,כמו תפילין מצה וכו' היא לא שווה כלום. ואפשר לא לכוון כלום ורק בזכות האהבה המסותרת שבלב, היא שווה עשרות מונין, לבטח שמצרפים לה גם כוונה .

  גם דרכם לא תצליח במבחן המציאות לאורך זמן אפילו לאור מיליון הצופים, רק דבר אמיתי הוא דבר שנשאר, והתורה יחד עם הפנימיות, עם השילוב של מעשה הוא העיקר והנשמע, מגיעים לוהיה אם שמוע תשמעו, לאהבה את ה' בכל מאודך אמיתי, קרבת ה' לי טוב, התכללות אמיתית, ואהבת לרעך כמוך טהור.

  הנזק העיקרי הוא שבדרכם ,, נשמע שאפשר לבוא לכן כל הסלבס באים לשמוע כי אומרים להם, זה רב שמדבר מדע, זה רב שרק מלמד אין צורך בהתחייבות, במצוות, וכך נשמות טהורות צמאות מתפקששות ונשארות בנתיב שהוא טוב, אך איטי עשרות מונים מבניית הכלי של המצוות המעשיות, ואז להכניס להם את הנשמע, נעשה ונשמע, ולהביא לשלום האמיתי לאדם ולעולם.

  פשוט לא מבין את הדרך שלכם, למדתי שם שנתיים ורק נתקעתי,

  צריך להכין כלי, ואז אור, ולא ההפך כמו שצריך נעשה ואז נשמע, ושזה כך, הנגלה דה תורה הופך לאדיר וטעים, והקבלה, שבעתיים.

  מה דעתך?

השאירו תגובה.

כתובת דוא"ל לא תוצגחובה למלא שדות מסומנים *

*

Pin It on Pinterest